Laviny braly životy horolezcům v Alpách i Tatrách

ČTK ČTK
3. 4. 2010 21:14
Ve Vysokých Tatrách muž nepřežil pád z výše přes 400 metrů
Štrbské Pleso
Štrbské Pleso | Foto: Aktuálně.cz

Ženeva/Bratislava - Pětačtyřicetiletého švýcarského horolezce zabila dnes lavina v kantonu Grisons na východě země. Další oběť hor hlásí slovenské Vysoké Tatry, kde zahynul devětapadesátiletý slovenský horolezec.

V Alpách švýcarský horolezec podnikal na lyžích výstup na vrchol Piz Kesh vysoký přes 3000 metrů, když ho podle místní policie smetla lavina. Spolu s ním se pod sněhem ocitli ještě další dva horolezci, ale ty se podařilo zachránit. Nebezpečí lavin v současné době hrozí ve větší části švýcarských hor.

Ve Vysokých Tatrách muž nepřežil pád z výše přes 400 metrů při sestupu z Kotlového štítu. Podle horské služby muži nepomohla ani rychlá pomoc leteckých záchranářů.

O Velikonočních svátcích přišel o život v Nízkých Tatrách i lyžař, s nímž se v pátek utrhl sněhový převis. Pád na zledovatělém sněhu přežily jeho dvě děti, které naštěstí vyvázly jen se zraněním.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy