Laviny braly životy horolezcům v Alpách i Tatrách

ČTK ČTK
3. 4. 2010 21:14
Ve Vysokých Tatrách muž nepřežil pád z výše přes 400 metrů
Štrbské Pleso
Štrbské Pleso | Foto: Aktuálně.cz

Ženeva/Bratislava - Pětačtyřicetiletého švýcarského horolezce zabila dnes lavina v kantonu Grisons na východě země. Další oběť hor hlásí slovenské Vysoké Tatry, kde zahynul devětapadesátiletý slovenský horolezec.

V Alpách švýcarský horolezec podnikal na lyžích výstup na vrchol Piz Kesh vysoký přes 3000 metrů, když ho podle místní policie smetla lavina. Spolu s ním se pod sněhem ocitli ještě další dva horolezci, ale ty se podařilo zachránit. Nebezpečí lavin v současné době hrozí ve větší části švýcarských hor.

Ve Vysokých Tatrách muž nepřežil pád z výše přes 400 metrů při sestupu z Kotlového štítu. Podle horské služby muži nepomohla ani rychlá pomoc leteckých záchranářů.

O Velikonočních svátcích přišel o život v Nízkých Tatrách i lyžař, s nímž se v pátek utrhl sněhový převis. Pád na zledovatělém sněhu přežily jeho dvě děti, které naštěstí vyvázly jen se zraněním.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy