Lavina zavalila rezidenci v Alpách. Jsme odříznutí, takovou kalamitu místní nepamatují, říká Češka

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 10. 1. 2018 19:00
V pětipatrové rezidenci v lyžařském středisku Sestriere bylo 29 lidí, nikdo nebyl zraněn.
Lavina zasáhla rezidenci v lyžařském středisku Sestriere v italských Alpách. Sníh vnikl do chodeb a bytů. | Video: Asociated Press

Řím - V italském alpském středisku Sestriere u hranic s Francií, kde za dva dny napadlo přes dva metry sněhu, zavalila lavina chodby a některé apartmány rezidence Le Bellevue, napsal v úterý deník Corriere della Sera. Nikdo z 29 lidí, kteří se v pětipatrové rezidenci nacházeli, nebyl raněn.

Lavinové riziko na pomezí Itálie a Francie je na čtvrtém stupni.

Směs sněhu a polámaných větví do rezidence pronikla ve 22:30 SEČ. Z budovy bylo evakuováno 29 lidí včetně několika dětí. Cenu jejich náhradního ubytování v hotelích pokryje místní radnice.

Kvůli lavinovému nebezpečí v regionu uzavřeli i několik silnic, což vedlo k odříznutí některých obcí. Platí to zejména v případě lyžařského střediska Cervinia v příhraničním regionu Valle d'Aosta. Minulý týden v něm uvízlo 11 000 lidí, dnes z něj nemůže odjet 5000 turistů, informoval italský tisk.

Nebezpečí pádu lavin hrozí také na švýcarské straně v okolí střediska Zermatt, kde by navíc mohlo napadnout ještě dalších až 30 centimetrů nového sněhu.

"Lidé, kteří tady pracují šest let a víc, takovou kalamitu nepamatují. Vlaky nejezdí z města ani do něj, jsme odříznutí od světa, i školy jsou zavřené," popsala Aktuálně.cz Češka Eliška Mühldorfová, která ve středisku Zermatt pracuje jako lyžařská instruktorka. Podle jejích informací přímo z místa už jsou tři lanovky nyní v provozu a brzy by mělo být obnoveno i vlakové spojení. "Ale nebezpečí je stále vysoké," doplnila. 

Středisko Zermatt je skutečně od dnešního podvečera už dostupné po železnici. Očekávalo se, že první vlak vyjede dopoledne, ale velké množství sněhu obnovení železničního spojení zdrželo. Z izolace od okolního světa se během dne dostalo i několik tisíc turistů v italském alpském středisku Cervinia.

Na francouzské straně Alp na napadlo v pondělí 40 až 90 centimetrů sněhu, místy až dva metry. K takové sněhové nadílce dochází podle Météo-France v průměru "jednou za třicet let".

 

Právě se děje

před 23 minutami

Afghánec, který vraždil v Rakousku u hranic s Českem, dostal doživotí

Afghánského žadatele o azyl, který loni v říjnu v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic ubodal dva lidi, dnes poslal soud v Linci na doživotí do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal velkou pozornost nejen v Rakousku, ale také v Česku. Zpočátku totiž nebylo vyloučeno, že Afghánec se pokusí utéct do Česka, proto byla česká policie v pohotovosti.

Soudní porota uznala vinu 33letého Afghánce jednomyslně. Verdikt ale není pravomocný, odsouzený se odvolal. Soud vedle doživotního trestu nařídil muži zaplatit za citovou újmu rodinám obou zavražděných částky v rozmezí 5000 až 10 000 euro (až 266 000 korun). I proti těmto nárokům se chce Afghánec podle APA odvolat.

Jako polehčující okolnost soud uznal přiznání muže, za přitěžující naopak to, že se naráz dopustil tří trestných činů. Vedle dvou vražd, které soudce označil za velmi brutální a chladnokrevné, se Afghánec za použití zbraně zmocnil auta jedné z obětí.

Afghánec nejprve nožem zabil pracovníka ubytovny pro žadatele o azyl a poté při útoku ubodal místního zemědělce, s jehož autem odjel. Krátce poté ho policie dopadla v Linci. Úřady ubytovnu ve Wullowitzu, ve které žilo asi dvacet žadatelů o azyl a ve které v minulosti bydlel i útočník, nechaly mezitím uzavřít, což požadovali obyvatelé obce.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Policie odložila trestní oznámení podané Středočeským krajem kvůli zprávám o rouškách

Policie odložila trestní oznámení podané krajem kvůli zprávám o nedostatku roušek u středočeských záchranářů. Jermanová rozhodnutí policie respektuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy