reklama
 
 

Lavina v Rakousku zasypala čtyři Čechy na sněžnicích, dva zemřeli

Aktualizováno 23. 1. 2017 8:00
Dva Češi v neděli přišli o život pod lavinou v horském středisku Wildgerlostal u Krimmlu v rakouském Salcbursku. Pod sněhem skončili celkem čtyři čeští turisté na sněžnicích, oznámila rakouská horská služba. Zatímco dva se ze sněhu sami dokázali dostat a zavolali pomoc, druhé dva se navzdory pokusům o resuscitaci nepodařilo zachránit. Podle záchranářů Čechům chyběla bezpečnostní výbava.

Krimml (Salcbursko) – Dva Češi přišli o život pod lavinou v horském středisku Wildgerlostal u Krimmlu v rakouském Salcbursku. Pod sněhem skončili celkem čtyři čeští turisté, oznámila rakouská horská služba. Zatímco dva se dokázali ze sněhu včas vyhrabat, druhé dva se již oživit nepodařilo, uvedla rakouská agentura APA. Informaci potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Podle horské služby zasáhla Čechy lavina, která se zřejmě utrhla vlastní silou, ve výšce asi 1700 metrů. Češi prý neměli nouzové vybavení na hory. Dvěma z nich se ale podařilo ze sněhu vyhrabat. Ihned se pustili do vyprošťování dalšího zasypaného a pokusu o jeho oživení. Příslušníci záchranné služby dorazili na pomoc k vyproštění čtvrtého. Oba zasypaní ale očividně neměli vzduchovou kapsu a veškerá pomoc už byla marná.

Podle Lagronové se čeští turisté pohybovali po vyznačené trase. Přeživší přivolali pomoc. Po záchranné akci vypovídali na policii a byli propuštěni. Převoz těl musí podle Lagronové povolit státní zástupce. Mohlo by se tak stát v pondělí nebo v úterý, podotkla Lagronová. Turisté údajně byli pojištěni.

Druhá lavina zasáhla v Salcbursku skupinu čtyř rakouských lyžařů, která sníh uvolnila, když v oblasti Pfeifferköpf u Brambergu sjížděla svah mimo vyznačené tratě. Masa sněhu jednoho z nich zasypala a lyžař utrpěl vážná zranění, oznámili večer podle agentury APA záchranáři a opravili tak původní informaci o jeho úmrtí.

Podle horské služby byli její členové odpoledne povoláni ještě ke třetímu zásahu v oblasti mezi Grossarlem a Bad Hofgasteinem. Lavina tam prý zasypala jednoho člověka, další podrobnosti nejsou zatím známy.

autoři: Domácí, ČTK | 22. 1. 2017 14:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama