Láska až za mříže, Rumunsko zvažuje legalizaci incestu

Naďa Straková
24. 3. 2009 13:15
V EU se najde hned několik zemí, kde sexuální vztah mezi příbuznými není trestán

Bukurešť - V souvislosti s nedávným případem Josefa Fritzla se v evropských médiích hojně objevovalo téma incestu.

Může se to zdát překvapivé, ale sexuální vztah mezi příbuznými není - pokud se zakládá na vzájemném souhlasu - ve všech evropských zemích trestným činem.

Například Francie, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko a Portugalsko pohlavní styk s blízkým příbuzným netrestají.

Rumunsko nyní legalizaci incestu také zvažuje. V jeho případě to nesouvisí s trýznitelským případem z rakouského Amstettenu, ale se zevrubnou reformou trestního zákoníku, o kterou se rumunský parlament snaží už od roku 2007, kdy země vstoupila do Evropské unie.

"Ne všechno, co je nemorální, by mělo být nelegální," řekl právní expert rumunského ministerstva spravedlnosti Valerian Cioclei agentuře AP. "Tím, že z těchto lidí uděláme kriminálníky, jim příliš nepomůžeme."

Patologický jev

Incest podle ministerstva, které k tomuto tématu vydalo nedávno prohlášení jako reakci na ostrou kritiku v médiích, nemůže být zastaven "kriminálními sankcemi, ale lékařskou a sociální pomocí, jelikož incest vychází z patologických faktorů."

Josef Fritzl byl za 24leté vězení a znásilňování vlastní dcery odsouzen na doživotí.
Josef Fritzl byl za 24leté vězení a znásilňování vlastní dcery odsouzen na doživotí. | Foto: Reuters

Ne všichni Rumuni však s tímto benevolentním postojem ministerstva souhlasí. Dvacetiletá Anuta Popová nevěří, že v její zemi dochází k sexuálnímu vztahu mezi příbuznými za souhlasu obou stran. Podle jejích slov je dotyčný vždy opilý a sex si na oběti vynutí.

"Já bych je kastrovala," dodala rezolutně Anuta Popová pro agenturu AP.

Zmatení rolí

Jenže jak pohlížet na vábení vlastní krve? Měl by stát určovat, koho smíte milovat? Loňský případ německého občana Patricka Stuebinga, který se svou vlastní sestrou zplodil čtyři děti, vyvolal vášnivé debaty nejen v Německu.

Patrick, jehož bezmeznou lásku prý sestra opětuje, byl za svůj čin již dvakrát poslán do vězení. Nejprve na dva roky, nyní na 2,5 roku.

Evropské právní normy více než morální hledisko zohledňují názory odborníků, podle nichž u dítěte zplozeného z incestního vztahu existuje padesátiprocentní riziko genetické vady. I u dvou Patrickových dětí se prokázalo postižení.

Patrick Stuebing si právě odpykává druhý trest za incestní vztah s vlastní sestrou Susan. Údajně se ani jeden nemíní toho druhého vzdát.
Patrick Stuebing si právě odpykává druhý trest za incestní vztah s vlastní sestrou Susan. Údajně se ani jeden nemíní toho druhého vzdát. | Foto: patrick-stuebing.de

Psychologové pak přidávají ještě jiný pádný argument. Podle nich sexuální vztah mezi příbuznými způsobuje zmatky v rolích v rámci rodiny. Jinými slovy: jak vysvětlíte dítěti, že jeho otec je zároveň i jeho dědeček?

Nejednotná Evropa

Zatímco Francie upustila od trestů za sexuální vztahy mezi pokrevními příbuznými již v roce 1810, Británie trest za incest dokonce v roce 2002 rozšířila i na nevlastní sourozence.

V Německu se sexuální vztah mezi sourozenci postihuje až tříletým vězením, zatímco v Česku je toto zakázané ovoce trestáno dvěma lety za mřížemi. Český zákon zakazuje pohlavní styk nejen mezi přímými příbuznými, ale i s nevlastními rodiči a sourozenci.

Pohlavní styk strýce s neteří, tety se synovcem či bratrance se sestřenicí však tuzemský zákon netrestá. Mezi nejčastější případy incestu v Česku patří vztah mezi starším bratrem a mladší sestrou.

 

Právě se děje

Další zprávy