Laserový útok na letadlo. Britský stroj se musel vrátit, oslněnému pilotovi se udělalo špatně

Zahraničí Zahraničí
15. 2. 2016 10:33
Posádku letadla společnosti Virgin Atlantic na cestě z londýnského letiště Heathrow do New Yorku oslnil laser. Jednomu z pilotů se udělalo špatně, posádka se proto na pobřeží Atlantiku rozhodla otočit a vrátit zpět do Londýna. Na palubě bylo kromě 15členné posádky i 252 cestujících.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Britská policie řeší další případ "laserového útoku" na linkové letadlo.

Posádku airbusu společnosti Virgin Atlantic na cestě z londýnského letiště Heathrow do New Yorku oslnil laser, jednomu z pilotů se krátce nato udělalo špatně a stroj se nakonec stočil zpět do britské metropole.

K incidentu došlo v neděli večer jen několik minut po startu, letadlo nicméně ještě chvíli pokračovalo v cestě. Zpět do Londýna se posádka podle všeho rozhodla vrátit, až když se stroj dostal na pobřeží Atlantiku - po přeletu Irska.

"Jeden z pilotů má po incidentu s laserem, k němuž došlo krátce po startu, zdravotní potíže. Vracíme se na Heathrow," uvedl druhý pilot, když žádal o povolení k návratu. Doplnil, že k oslnění došlo asi sedm mil západně od Londýna. Jeho kolega nebyl v ohrožení života.

Na palubě bylo kromě 15členné posádky i 252 cestujících.

Letecká společnost nyní s britskými úřady spolupracuje při pátrání po zdroji laserového paprsku.

"Bezpečnost naší posádky a zákazníků je naší hlavní prioritou. Všem na palubě se omlouváme za jakékoliv nepříjemnosti," uvedla společnost ve svém prohlášení. Pasažérům zmíněného letadla společnost přes noc zajistila ubytování.

Britský server BBC připomíná, že "oslnění pilota" je podle zákona z roku 2010 trestným činem. Případů přitom stále přibývá.

Podle serveru The Guardian jich britské úřady za poslední čtyři roky zaznamenaly přes 1300 ročně. V roce 2005 jich přitom evidovaly jen dvě desítky.

Nejčastěji k podobným incidentům dochází právě v okolí letiště Heathrow.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Týdenní nepokoje v Etiopii mají už 166 obětí

Na 166 mrtvých vystoupala bilance už týden trvajících nepokojů, které vypukly v etiopském regionu Oromija po vraždě populárního zpěváka Hachalua Hundessy. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž policie hlídkuje v celé oblasti a zatčeno bylo na 2200 lidí.

Nepokoje zachvátily venkovské části Oromije i její středisko a zároveň hlavní město Etiopie Addis Abebu. Podle AP v hlavním městě zemřelo deset lidí, z toho osm civilistů, mezi oběťmi z venkova je 145 civilistů a 11 policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy