Laserový útok na letadlo. Britský stroj se musel vrátit, oslněnému pilotovi se udělalo špatně

Zahraničí Zahraničí
15. 2. 2016 10:33
Posádku letadla společnosti Virgin Atlantic na cestě z londýnského letiště Heathrow do New Yorku oslnil laser. Jednomu z pilotů se udělalo špatně, posádka se proto na pobřeží Atlantiku rozhodla otočit a vrátit zpět do Londýna. Na palubě bylo kromě 15členné posádky i 252 cestujících.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Britská policie řeší další případ "laserového útoku" na linkové letadlo.

Posádku airbusu společnosti Virgin Atlantic na cestě z londýnského letiště Heathrow do New Yorku oslnil laser, jednomu z pilotů se krátce nato udělalo špatně a stroj se nakonec stočil zpět do britské metropole.

K incidentu došlo v neděli večer jen několik minut po startu, letadlo nicméně ještě chvíli pokračovalo v cestě. Zpět do Londýna se posádka podle všeho rozhodla vrátit, až když se stroj dostal na pobřeží Atlantiku - po přeletu Irska.

"Jeden z pilotů má po incidentu s laserem, k němuž došlo krátce po startu, zdravotní potíže. Vracíme se na Heathrow," uvedl druhý pilot, když žádal o povolení k návratu. Doplnil, že k oslnění došlo asi sedm mil západně od Londýna. Jeho kolega nebyl v ohrožení života.

Na palubě bylo kromě 15členné posádky i 252 cestujících.

Letecká společnost nyní s britskými úřady spolupracuje při pátrání po zdroji laserového paprsku.

"Bezpečnost naší posádky a zákazníků je naší hlavní prioritou. Všem na palubě se omlouváme za jakékoliv nepříjemnosti," uvedla společnost ve svém prohlášení. Pasažérům zmíněného letadla společnost přes noc zajistila ubytování.

Britský server BBC připomíná, že "oslnění pilota" je podle zákona z roku 2010 trestným činem. Případů přitom stále přibývá.

Podle serveru The Guardian jich britské úřady za poslední čtyři roky zaznamenaly přes 1300 ročně. V roce 2005 jich přitom evidovaly jen dvě desítky.

Nejčastěji k podobným incidentům dochází právě v okolí letiště Heathrow.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

Další zprávy