Teroristé umí skrýt bombu do notebooku, dělá to "mozek al-Káidy". Riziko připouští i Německo

Martin Novák Martin Novák
1. 6. 2017 20:03
Poté co USA zakázaly laptopy na palubách letadel z deseti převážně muslimských zemí, hrozí toto rozšíření i na evropské státy. Bezpečnostní experti se totiž bojí, že teroristé jsou schopni nainstalovat do notebooků nálože tak, aby je kontroly na letištích nedokázaly odhalit. Potvrzuje to i rok starý případ z letu mezi somálskou metropolí Mogadišo a východoafrickým Džibutskem. V letadle explodoval laptop, který terorista pronesl přes bezpečnostní kontrolu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Berlín - Cestování s laptopy už teď není pro pasažéry letadel jednoduché. Při kontrolách je musí vyndávat, samostatně poslat pásem na bezpečnostní prohlídku a pak zase ukládat zpět do aktovky nebo batohu.

Americká vláda nyní zvažuje nařízení, kterým by cestující mířící do USA této starosti zbavila.

Laptop by neměli s sebou vůbec. Anebo by riskovali jeho rozbití, pokud by ho uložili do zavazadla v nákladovém prostoru letadla.

Poté co Spojené státy zakázaly laptopy na palubách letadel z deseti převážně muslimských zemí, hrozí toto rozšíření i evropským státům.

V tuto chvíli nesmí laptop se svými majiteli do letadel na 350 letech týdně. Pokud by USA rozšířily zákaz i na Evropu, šlo by o více než 400 letů denně.

Evropa se chce dohodnout

Úterní schůzka amerického ministra vnitřní bezpečnosti Johna Kellyho se zástupci Evropské komise řešení nepřinesla.

Evropané nejdříve uvedli, že Kelly návrh na zákaz notebooků na palubách neoznámil. Americký ministr ale několik hodin poté řekl, že to ještě neznamená odstoupení od návrhu. Dál je prý na stole.

A plány se týkají i letů ze Spojených států do Evropy.

"Existují argumenty pro zákaz laptopů na palubách letadel. Byla by to velká změna, ale musím říct, že bezpečnost má přednost před pohodlím," uvedl k tomu německý ministr vnitra Thomas de Maizière.

Podle něj je v jednáních důležité, aby Evropa a Spojené státy našly společné řešení. Aby USA nakonec nerozhodly jednostranně.

Varování z Afriky

Americké plány jsou reakcí na zprávy zpravodajských služeb o snaze teroristických organizací zdokonalit výbušniny tak, aby v přenosných počítačích nebyly odhalitelné při letištních kontrolách.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) tyto zprávy ověřoval vlastními pokusy a dospěl k závěru, že riziko je velké.

Nikdo pochopitelně nechce prozradit, jakým způsobem teroristé postupují.

Varováním byl ale loňský únorový incident v letadle společnosti Daallo Airlines na lince ze somálské metropole Mogadišo do východoafrického Džibutska. Terorista aktivoval po startu výbušninu v notebooku, uloženou v místě na přehrávání DVD.

Pilot dokázal se strojem přistát, ale zřejmě by se mu to nepodařilo, kdyby letoun nabral větší výšku.

Americké zpravodajské služby považují za tvůrce stále dokonalejších výbušnin čtyřiatřicetiletého Saúdského Araba Ibrahíma Asírího, který žije v Jemenu na území ovládaném teroristickou organizací al-Káida.

Částečný zákaz už teď ovlivňuje lety

USA zakázaly už v březnu na palubách letadel z deseti blízkovýchodních zemí všechny přístroje větší než mobilní telefony.

V zavazadlovém prostoru přístroje být mohou, tam je nižší riziko výbuchu. Podle agentury Reuters ale bezpečnostní experti na americko-evropských jednáních řeší i problém, co by se stalo, kdyby v této části letadla bylo mnoho laptopů s bateriemi.

Americký zákaz se dotkl i velkých dopravců, kteří provozují mezikontinentální lety − společností Emirates, Qatar Airways nebo Turkish Airlines. Všechny tři následně omezily počet svých letů do USA.

Tyto aerolinky jsou přitom americkou i evropskou konkurencí obviňovány z toho, že jim přebírají pasažéry na dálkových letech díky státním dotacím. Například v zemích Perského zálivu, kde mají sídlo Emirates nebo Qatar Airways, je těžké rozlišit státní kasu od peněz, které patří královským či emírským rodinám.

Zruší se "nejdelší nonstop let na světě"

Podle ředitele Qatar Airways si ovšem teroristé budou hledat jiné cesty, jak leteckou dopravu ohrozit.

"Poletí přes jiná letiště. Jsou taková, která jsou v tomto ohledu riskantní, a přitom se na ně žádný zákaz nevztahuje. Nechci je ale jmenovat," řekl šéf katarských aerolinek Akbár Bakír.

Protože stejný zákaz jako USA zvažuje i Nový Zéland, Qatar Airways se připravují na ukončení linky, kterou spustily teprve letos v lednu se sloganem "nejdelší nonstop let na světě".

Spoj z katarské metropole Dauhá do Aucklandu na Novém Zélandu překoná vzdálenost 14 535 kilometrů a deset časových pásem. Trvá 17 a půl hodiny.

Řada oblastí, kterým se OBSE věnuje, je nyní ve vleku krize na Ukrajině, říká kandidát na generálního tajemníka Štefan Füle | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 18 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy