Laos popírá, že by se mstil Hmongům za minulost

pav
14. 3. 2008 19:18
Komunistická vláda tvrdí, že horský kmen neperzekuuje

Vientiane - Vláda komunistického Laosu se dnes důrazně ohradila proti tvrzení, že pronásleduje příslušníky horského kmene Hmongů, kteří se skrývají v džungli.

Televizní stanice Al Jazeera odvysílala ve čtvrtek exkluzivní reportáž svého zpravodaje, který některé z Hmongů navštívil v hloubi džungle, kde se ukrývají před laoskými vojáky.

Přinesl tak mimo jiné svědectví o zoufalých podmínkách, ve kterých toto etnikum přežívá.

Vláda: Perzekuce? Nikoli, reintegrace

Hmongové, kteří se nechali rekrutovat v dobách vietnamské války americkou výzvědnou službou CIA coby příslušníci "tajné armády" pověřené sabotážní činností proti komunistickému Vietcongu, tvrdí, že po nástupu komunistů k moci v roce 1975 jsou vystaveni soustředěnému útlaku.

Mluvčí laoské vlády Yong Chanthalangsy
Mluvčí laoské vlády Yong Chanthalangsy | Foto: Al Jazeera

Mluvčí laoské vlády Yong Chanthalangsy to však dnes v rozhovoru pro Al Jazeeru kategoricky popřel.

"Nepovažujeme tyto lidi za své nepřátele," uvedl. "Naopak, pomáháme jim s opětovným zapojením se do většinové společnosti."

Zubožení lidé dožadující se naléhavě mezinárodní pomoci, kteří byli zachyceni v reportáži, jsou podle vládního mluvčího "izolované případy". Většina Hmongů v Laosu prý žije v mnohem lepších podmínkách, a mnoho z nich se prý zapojilo do vládního programu rozvoje venkova.

Někteří z nich jsou prý zastoupeni dokonce i ve vedení komunistické strany a ve vládě. "Jak můžete tvrdit, že jsou perzekuováni?" ohrazoval se Yong Chanthalangsy.

ČTĚTE TAKÉ: Komunisté v Laosu vládnou už 30 let

Volání o pomoc

V odvysílané reportáži nazvané "Ztracený kmen. Tajná armáda CIA" promluvil také vůdce Hmongů Vang Chu Chi reprezentující údajně na sedm tisíc lidí svého kmene.

"Čekáme, jestli se najde nějaká demokratická země, která nás zachrání a pomůže nám žít svobodný život," řekl Vang zpravodaji Al Jazeery Tonymu Birtleymu, který byl podle svých slov prvním cizincem, jehož Hmongové za posledních 30 let viděli.

Foto: Aktuálně.cz

Na zoufalou situaci Hmongů v Laosu ve svých výročních zprávách opakovaně upozorňují také mezinárodní organizace, jako je Human Rights Watch či Amnesty International.

Diskriminaci Hmongů laoskými úřady také ve své nejnovější výroční zprávě o stavu lidských práv ve světě výslovně zmiňuje americké ministerstvo zahraničních věcí.

Podle ochránců lidských práv je situace Hmongů tak zoufalá i proto, že žijí v hloubi džungle jedné z nejchudších a nejizolovanějších zemí světa, a jejich utrpení tak zůstává pozornosti světa skryto.

"Během vietnamské války Spojené státy Hmongy potřebovaly. Teď už je po válce a oni zůstali sami. Jejich ženy a děti pořád trpí a umírají za něco, co se stalo před 30 až 40 lety," uvedl pro Al Jazeeru ředitel asijsko-tichomořského oddělení organizace Amnesty International T. Kumar.

 

Právě se děje

Další zprávy