Britské labouristy povede Jeremy Corbyn, konzervativci si mnou ruce

Adéla Klečková
12. 9. 2015 13:00
Když svérázný politik ohlásil v červnu svou kandidaturu, bookmakeři odhadovali jeho šanci na vítězství 100:1. On ale dokázal nemožné a stal se hlavním favoritem, který si - k zděšení labouristického vedení - došel až pro vítězství.
Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. | Foto: Reuters

Londýn - Britští labouristé mají nového předsedu. Eda Millibanda, jenž skončil po propadáku v květnových parlamentních volbách, střídá v čele partaje kontroverzní Jeremy Corbyn, proslulý levicovým smýšlením či podporou Karla Marxe a palestinského radikálního hnutí Hamás.

Když svérázný politik ohlásil v červnu svou kandidaturu, bookmakeři odhadovali jeho šanci na vítězství 100:1. Corbyn ale dokázal nemožné a stal se hlavním favoritem, který si - k zděšení labouristického vedení - došel pro vítězství. O tom rozhodli členové strany v hlasování, jehož výsledek dnes oznámilo vedení labouristů.

Ztělesnění britské levice...

Šestašedesátiletý politik se do povědomí veřejnosti zapsal - kromě nošení "leninovské" čepice - také svými radikálními názory.

Poslanec Dolní sněmovny za londýnský obvod North Islington je bezesporu výraznou postavou britské politiky.

Odpor mnoha spolustraníků vyvolal třeba sympatizováním s radikály z Hizballáhu a Hamásu. Jeho stoupenci naopak tvrdí, že je ztělesněním základních hodnot ostrovní levice a zároveň nejviditelnějším odpůrcem politiky úsporných opatření.

On sám tvrdí, že ve volbě stranického lídra nejde o jednotlivce, nýbrž o hodnoty. Nemluví o straně, ale používá slovo "movement", tedy hnutí či tažení.

... s odbory v zádech

Jádro jeho podpory tvoří největší odborové skupiny v zemi. Ty jsou přesvědčeny, že Corbyn je jediný, kdo dokáže Labouristickou stranu vyvést ze současné neuspokojivé situace, kam ji zavedla centralistická politika bývalého premiéra Tonyho Blaira.

"Podle nás je pro labouristy čas na změnu. Uvnitř strany je virus a Jeremy Corbyn je lék," řekl jeden z lídrů Dave Ward. Kromě odborů stojí za politikem také přes sto tisíc nově registrovaných příznivců, kteří zaplatili volební poplatek tři libry (asi 110 Kč), aby podpořili Corbynovo vítězství.

Naopak mnoho hlavních sponzorů strany nadšení nesdílí. "Nikdy nesázím na mrtvé koně," prohlásil například multimilionář Assem Allam, který straně v červenci věnoval v přepočtu přes 19 milionů korun. S Corbynem v čele prý od něj strana další peníze nedostane. Mnoho dalších dárců s Allamem souhlasí, což by mohlo labouristy připravit o několik milionů ročně a zásadně ohrozit jejich fungování.

Konzervativci premiéra Davida Camerona potichu jásají. Pokud by bývalý příznivec venezuelského prezidenta Huga Cháveze pokračoval ve svých radikálních návrzích na zvyšování daní, znárodňování podniků, vystoupení z NATO a sešrotování jaderných zbraní, stali by se labouristé v příštích volbách v roce 2020 prakticky nevolitelnými.

Možná se ale těší předčasně, jelikož Corbynem vedená opozice může pro současnou vládu představovat tvrdý oříšek. Cameronův kabinet si teď připravuje půdu pro parlamentní hlasování o bombardování pozic Islámského státu v Sýrii.

Corbyn, který zatvrzele odmítá účast Velké Británie ve válkách na Blízkém východě, by mohl na svou stranu strhnout veřejné mínění a hlasování tím značně zkomplikovat. Premiér proto nevyloučil, že by se nápadu mohl vzdát.

Oproti svým předchůdcům Corbyn nepatří ani k jasným přívržencům členství země v Evropské unii.

 

Právě se děje

Další zprávy