Labouristy asi povede Blairův muž. Brown

Lenka Málková
25. 9. 2006 16:25
Manchester - Do čela britských labouristů má nakročeno ministr financí Gordon Brown. Velké změny se v jeho podání čekat nedají.
Stane se ministr financí Gordon Brown příštím vůdcem britských labouristů?
Stane se ministr financí Gordon Brown příštím vůdcem britských labouristů? | Foto: Reuters

Brown stál za Blairem v době počátečních reforem a zůstává největším favoritem na obsazení křesla, které již příští rok opustí Tony Blair.

Posun doleva se nečeká, ústupky ano

"Jsem si jist, že mám dostatečné zkušenosti, abych mohl v budoucnosti rozhodovat o problémech Británie," prohlásil Brown během dnešního projevu na výroční konferenci labouristů v Manchesteru.

Infobox

Čím žije Británie

 

PŘEČTĚTE SI:

  • Labouristé se začali zbavovat Blaira
  • Britský premiér Blair: Do roka končím
  • Britští voliči tvrdě ztrestali Blaira

Posun doleva se však v jeho podání očekávat nedá, a to přesto, že někteří členové strany právě po návratu k více levicové politice volají. Usmířit je tak hodlá alespoň v otázkách školství a krok zpět se očekává také v britsko-amerických vztazích.

Právě Blairovo zapojení těsné napojení na Washington a vojenské mise v Iráku a Afghánistánu totiž vyvolaly největší vlnu odporu veřejnosti proti jeho dalšímu setrvání ve funkci premiéra.

"Musíme podniknout všechny kroky, abychom se ujistili, že v Iráku, Afghánistánu či kdekoliv jinde na světě nebují terorismus," dodal však Brown a potvrdil tak, že dosavadní politika premiéra mu není natolik cizí.

Brown & Blair: Společné úspěchy

Tonyho Blaira doslova označil za nejúspěšnějšího labouristického předáka a premiéra, jakého kdy země měla.

Tonyho Blaira označil Brown za nejúspěšnějšího labouristického předáka a premiéra, jakého kdy země měla.
Tonyho Blaira označil Brown za nejúspěšnějšího labouristického předáka a premiéra, jakého kdy země měla. | Foto: Reuters

"Pracovali jsme společně třiadvacet let a myslím, že jsme společně zažili skutečné úspěchy," uvedl Brown. "Někdy jsme měli rozdílné názory, ale to není nic překvapivého," řekl.

"Učil jste naši stranu, viděl jste správně a jasně, že nemůžeme pracovat pro jednu část společnosti, ale pro společnost celou," dodal ministr s tím, že ve vnitropolitických otázkách počítá především s reformami veřejných služeb.

"Obnova New Labour musí a bude spočívat na základních pravdách: na flexibilní ekonomice a na veřejných a soukromých službách, které nestojí proti sobě, ale spolupracují," dodal.

Brown versus Cameron: Kdo z koho

Na konferenci Brown nabídl olivovou ratolest také svým soupeřům, především s konzervativní strany.

Foto: Reuters

"Jsem rozhodnut využít talentu všech v této zemi," prohlásil pětapadesátiletý Skot, jemuž kritici vyčítají aroganci a sklon rozhodovat o podstatných věcech příliš samostatně.

"Vychutnám si možnost soupeřit s konzervativní stanou Davida Camerona," dodal Brown na adresu v současnosti nejoblíbenějšího britského politika a konzervativního soupeře.

Podle průběžných průzkumu by totiž příští vládu měli sestavovat právě konzervativci. Nový průzkum mínění provedený společnosti ICM ukázal, že 70 procent dotázaných si myslí, že nastal čas na změnu. 

 

Právě se děje

Další zprávy