Laboratoř pod širým nebem. Němečtí vědci zkoumají virus v nejhůř zasažené oblasti

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 4. 2020 5:30
Německé město Heinsberg má něco málo přes 40 tisíc obyvatel. U více než 1200 se projevila nemoc Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, a 34 lidí na ni už zemřelo. Nikde jinde v Německu není tak velká koncentrace případů nákazy a němečtí vědci se toho rozhodli využít. Z Heinsbergu se stala laboratoř, ve které budou zkoumat koronavirus přední odborníci.
Testovací místo v německém Heinsbergu.
Testovací místo v německém Heinsbergu. | Foto: Reuters

Stejnojmenný venkovský okres u hranic s Nizozemskem, kde žije dohromady asi 250 tisíc obyvatel, je vůbec nejhůře zasaženým v Německu. Během následujících několika týdnů bude v okrese Heinsberg působit tým virologů se 40 studenty medicíny. Vybrali tisíc místních obyvatel, které budou studovat jakožto reprezentativní vzorek německé populace. Budou spolupracovat s asi 550 domácnostmi a navštěvovat budou i školy, školky a nemocnice, aby pak zmapovali, jak se infekce šíří.

V Heinsbergu, kterému britský deník The Guardian přezdívá "německý Wu-chan" podle čínského města, kde se koronavirus poprvé objevil, se epidemie spustila rychleji než ve zbytku země. To znamená, že je celý okres napřed o minimálně dva týdny a může sloužit jako dobrý studijní materiál. Vědci totiž předpokládají, že stejně se bude koronavirus chovat i ve zbytku Německa.

"Je to velká šance pro celé Německo. Budeme sbírat informace a praktické rady na to, jak zvládat Covid-19 a jak ho dál omezit, aniž by se naše životy musely na léta zastavit," prohlásil ředitel Virologického ústavu na Univerzitě v Bonnu Hendrik Streeck, pod jehož vedením výzkum probíhá.

Věří, že na základě poznatků z Heinsbergu budou moci vědci radit politikům v tom, jakou strategii v boji proti koronaviru zvolit.

"Můžeme zjistit, že stávající opatření jsou dobrá, a řekneme jen: Neomezujte je. Ale očekávám spíš opak. Že budeme schopni přijít s celou škálou návrhů na to, jak uvolnit zákaz vycházení," myslí si Streeck.

Kolik Němců se ve skutečnosti nakazí

Výzkum na relativně malém území a omezeném počtu účastníků může být přínosný hlavně ve zjištění, jak se koronavirus přenáší mezi lidmi bez příznaků a jak může fungovat kolektivní imunita. Streeck předpokládá, že na základě studie z Heinsbergu bude možné odhadnout, kolik lidí se v celém Německu skutečně nakazí koronavirem, tedy včetně neohlášených případů.

První průběžné výsledky by mohl jeho tým vydat už koncem příštího týdne, kompletní studie může být hotová do čtyř týdnů.

Koronavirus se poprvé objevil v Heinsbergu poté, co nakažený manželský pár navštívil 15. února karneval v městečku Gangelt, kterého se zúčastnilo na 300 lidí. Od konce února se život v městečku podle zemského radního Stephana Pusche téměř zastavil. Obchody a školy se tu uzavřely mnohem dřív než ve zbytku Německa.

Dotazníky i stěry slin

Vědecký tým v okrese v Severním Porýní-Vestfálsku začal podle deníku Die Welt pracovat v úterý. Sbírá informace prostřednictvím rozhovorů s dobrovolníky a sbírá vzorky slin, stěry z veřejných prostranství, domácností i mobilních telefonů dobrovolníků.

Dosud žádný z takzvaných hotspotů koronavirové pandemie nebyl podroben takovému výzkumu.

Dobrá zpráva je, že teď už se v Heinsbergu přibývání případů nákazy pomalu zpomaluje. Téměř 600 lidí se z onemocnění Covid-19 uzdravilo.

Celkem je v celém Německu přes 71 tisíc nakažených, 775 lidí zemřelo.

 

Právě se děje

Další zprávy