Kyrgyzstán chce soudit prezidentovy příbuzné

Radim Klekner Radim Klekner
9. 4. 2010 14:50
V Biškeku se konaly smuteční obřady za oběti převratu
V hlavním městě se dnes konaly demonstrace na podporu nové vlády
V hlavním městě se dnes konaly demonstrace na podporu nové vlády | Foto: Reuters

Biškek - Dva dny po převratu v Kyrgyzstánu má nová vláda situaci na většině území pod kontrolou. Svržený prezident Kurmanbek Bakijev, který se uchýlil na jih země, ale odstoupit nehodlá. Jeho odpůrci přiznávají, že jim při jeho sesazení pomohla Moskva.

"Rusko sehrálo při svržení Bakijeva určitou roli," citovala agentura Reuters opozičního vůdce Omurbeka Tekebajeva, který byl ve vládě exministryně zahraničí Rozy Otunbajevové, jež převzala prezidentské pravomoci, pověřen přípravou ústavy. "Mohli jste vidět, jakou radost měli, když viděli, že je Bakijev pryč."

Tekebajev však nespecifikoval, jakou konkrétní pomoc Moskva kyrgyzské opozici poskytla. Povstání proti prezidentovi probíhalo velmi živelně, omezilo se na několik velkých měst v zemi a armáda se do něj nezapojila.

Nový generální prokurátor země Bajtěmir Ibrajev dnes oznámil, že zahájil vyšetřování proti Bakijevovu synu Maximovi a prezidentovým bratrům Žanybekovi a Maratovi, kteří zastávali vysoké posty ve státní správě. 

"Existují svědecké výpovědi, podle kterých tyto osoby nařídily střelbu na civilisty," zdůraznil Ibrajev.

Nová vláda zahrnuje bývalé opozičníky i někdejší Bakijevovy spojence, kteří prezidentův tábor v minulých měsících opustili.

Sporadická střelba

V kyrgyzské metropoli se dnes konaly smuteční obřady za pětasedmdesát obětí středečních střetů mezi demonstranty a policií, přes noc byl ale v metropoli klid a ozývala se jen sporadická střelba. Nová vláda vyslala do ulic policejní hlídky, aby zabránily rabování, jehož byl Biškek svědkem předešlé noci.

Kyrgyzové pohřbívali své mrtvé po muslimském způsobu
Kyrgyzové pohřbívali své mrtvé po muslimském způsobu | Foto: Reuters

"Ve městě je klid a lidé, kteří předtím loupili, zmizeli z ulic," řekl aktulálně.cz Sergej Jevrochin, geolog z biškekské univerzity. "Vláda začala nastolovat pořádek a dokonce jmenovala nové gubernátory v několika městech na jihu. Prezident řekl, že neodstoupí, myslím ale, že mu to nebude nic platné."

"Bakijev by měl být souzen a za své zločiny popraven," řekla agentuře Reuters Fatima Imanalijevová, která dříve pracovala u biškekského soudu. Přiznala, že během střetů s policií, která ve středu po poledni dostala od předchozí vlády rozkaz zahájit na demonstranty palbu, byli zastřeleni dva její blízcí známí.

"Přes noc nikdo nezahynul," tvrdí mluvčí ministerstva vnitra Abdylkalyk Ismajlov. "Ve městě jsou stále skupiny, které by chtěly loupit, metropoli ale máme z velké části pod kontrolou."

Převratu proti Bakijevovi využila část obyvatelstva k tomu, že podpálila a vyplenila dva místní supermarkety a řadu obchodů. Průměrný výdělek v Kyrgyzstánu činí 130 dolarů a třetina populace žije pod prahem chudoby.

Letecká základna v Manasu

Nejistá je budoucnost letecké základny u Manasu ležící nedaleko kyrgyzské metropole, kterou používají Američané k zásobování svých jednotek v Afghánistánu.

Tekebajev naznačil, že nájemní smlouva uzavřená s Washingtonem by mohla být předčasně ukončena. Na tento krok velmi tlačí Moskva.

Zatímco prezidenti Obama a Medveděv podepisovali ve čtvrtek v Praze smlouvu o jaderném odzbrojení, nejmenovaný vysoký činitel v delegaci Kremlu naléhal na nové vládce v Biškeku, aby základnu uzavřeli.

Podle Jamese Nixeye z londýnského analytického institutu Chatham House však Kyrgyzstán bude podporu Američanů a americké peníze potřebovat i v budoucnosti a s vypovězením smlouvy může proto nová vláda otálet.

Otumbajevová dnes nicméně vyslala do Moskvy delegaci, aby jednala o dalších krocích, jež pro ukončení krize podnikne. Rusko již novou vládu v Biškeku oficiálně uznalo.

 

Právě se děje

Další zprávy