Kypr žádá Brusel o pomoc, nechce dopadnout jako Řecko

Zahraničí Zahraničí
25. 6. 2012 21:32
Agentura Fitch v pondělí srazila rating země do kategorie braku
Foto: Thinkstock

Nikósie - Kypr oficiálně požádal Evropskou unii o finanční pomoc ze stabilizačních fondů EFSF a ESM.

Chce tak ochránit finanční sektor před tvrdými dopady ekonomické krize v sousedním Řecku, informovala agentura Reuters.

"Účelem požadované pomoci je omezit rizika pro kyperskou ekonomiku, zejména ta, která vycházejí z negativních průsaků z finančního sektoru v důsledku jeho vysoké angažovanosti v řecké ekonomice," uvádí se ve sdělení.

Žádost zamířila do Bruselu jen pár hodin poté, co ratingová agentura snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti země na stupeň BB+. Vyřadila tak rating z investiční kategorie a zařadila do kategorie braku.

Kypr je v pořadí pátou zemí eurozóny, která potřebuje pomocnou ruku. Už dříve tak - kromě Řeků - učinili i Irové a Portugalci. V pondělí shodou okolností oficiálně požádalo eurozónu o pomoc i Španělsko. Členské země jsou tamním ekonomikám ochotny poskytnout až 100 miliard eur, to je zhruba 2,6 bilionu korun.

Problémy kvůli Řecku

Vláda v Nikósii nesdělila žádné podrobnosti žádosti. Agentura Fitch nicméně už loni upozornila, že ostrovní země bude na záchranu bank potřebovat zhruba 4 miliardy eur (v přepočtu přes 103 miliard korun), což je bezmála čtvrtina HDP.

Vládní mluvčí Stefanos Stefanu agentuře AP řekl, že kabinet bude i nadále jednat o možnosti dvoustranného úvěru se zeměmi mimo EU. "Jedno nevylučuje druhé. Naše úsilí o zajištění bilaterálního úvěru bude pokračovat," řekl.

O pomoc z Ruska nebo Číny usiluje hlavně prezident Demetris Christofias, který je v EU jedinou komunistickou hlavou státu. O víkendu kyperští vládní činitelé navštívili Peking, což potvrzuje, že se Nikósie myšlenky na pomoc odjinud nevzdává.

Jak poznamenává ČTK, Kypr má pod vlivem dluhové krize v Řecku velké problémy ve svém bankovním sektoru a do pátku potřebuje získat 1,8 miliardy eur (46,4 miliardy Kč) k rekapitalizaci druhé největší domácí banky Cyprus Popular Bank.

Kyperské banky mají rozsáhlé úvěry v padající řecké ekonomice a v řeckých státních dluhopisech, jejichž hodnotu musely letos z většiny odepsat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy