Kyjev vystavil Depardieumu stopku, pět let nesmí na Ukrajinu

ČTK ČTK
29. 7. 2015 10:14
Francouzský herec se kvůli svým proruským postojům dostal na ukrajinský seznam "nebezpečných osob".
Gérard Depardieu se objímá s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Gérard Depardieu se objímá s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters

Kyjev - Francouzský herec Gérard Depardieu, známý poslední dobou svými proruskými postoji, nesmí pět let na Ukrajinu. Oznámila to mluvčí ukrajinské tajné služby SBU.

Zákaz vstupu je odplatou za hercovy "protiukrajinské výroky".

"SBU rozhodla o zákazu vstupu na pět let na základě žádosti od ministerstva kultury," uvedla mluvčí.

Depardieu před dvěma lety získal ruské občanství z rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina, aby unikl vysokým daním ve své vlasti. Nedávno rozhněval ukrajinské úřady podporou ruské anexe Krymu v loňském roce.

Ohrožení pro národní bezpečnost

O tom, že se Depardieu dostal na ukrajinskou černou listinu osob představujících ohrožení pro národní bezpečnost, informoval v předstihu již minulý týden francouzský tisk.

Ukrajinský ministr kultury Vjačeslav Kirilenko vzápětí zprávu popřel jako lživou, protože ministerstvo teprve předalo příslušný návrh SBU, která ze zákona má rozhodnout. Ujistil současně, že ani v případě, že na herce skutečně budou uvaleny ukrajinské sankce, nebudou jeho filmy zakázány.

Kirilenko připustil, že "skutečně existuje seznam 117 lidí", které jeho ministerstvo ještě v lednu navrhlo zařadit na černou listinu, a nedávno skupina nevládních spolků požadovala podobně ztrestat více než 500 dalších zahraničních herců a umělců, kteří se prý vyslovovali proti Ukrajině.

Kdo bude další?

Podle tisku jsou prý mezi 567 "nominovanými" například srbský filmový tvůrce Emir Kusturica, americký režisér Oliver Stone anebo americký herec Steven Seagal.

Depardieu se podle francouzských médií Kyjevu znelíbil prohlášením na filmovém festivalu v Lotyšsku v srpnu 2014, když řekl, že "má rád Rusko a Ukrajinu, která je součástí Ruska".

Trpělivost ukrajinským úřadům pak prý definitivně došla, když se Depardieu podobně vyjádřil letos v květnu na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

Ruský tisk nicméně ironicky připomíná, že navzdory vší lásce k Rusku, kde se stal i čestným občanem severokavkazského Čečenska, v Mordvinsku mu nabídli křeslo ministra kultury a na Krymu křeslo šéfa státního výboru pro vinařství, se herec nakonec usadil v Belgii.

V Rusku však prý chystá výrobu ekologicky čisté vodky i otevřít síť restaurací Gérard.

 

Právě se děje

Další zprávy