Odejděte. Ukrajinská ministryně hrozí výjimečným stavem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 1. 2014 7:53
Protesty na Ukrajině jsou stále násilnější
Demonstranti útočí na Ukrajinský dům, který se stal základnou policejních sil.
Demonstranti útočí na Ukrajinský dům, který se stal základnou policejních sil. | Foto: Reuters

Kyjev - Situace v ukrajinské metropoli se neuklidnila, a to navzdory ústupkům prezidenta Viktora Janukovyče.

Demonstranti v neděli večer oznámili, že v centru Kyjeva získali pod kontrolu ministerstva spravedlnosti, zemědělství a energetiky, informovala agentura Reuters s odvoláním šéfa krajně pravicové skupiny Společná věc Oleksandra Danyljuka.

Ministryně spravedlnosti Olena Lukašová v noci na pondělí pohrozila, že pokud demonstranti budovu neopustí, bude požadovat vyhlášení výjimečného stavu.

Desítky lidí na spravedlnosti

Reportér agentury AFP informoval, že ministerstva spravedlnosti se zmocnilo několik desítek lidí.

Na odpor prý nenarazili: v místech vzdálených několik desítek metrů od náměstí obsazeného dlouhodobě demonstranty údajně nebyl žádný představitel pořádkových sil. Demonstranti začali kolem budovy ministerstva okamžitě stavět barikády.

Společná věc bývá spolu se skupinou Pravý sektor označována za hybnou sílu protivládních demonstrací na Ukrajině.

Zatímco Pravý sektor tvoří především militantní fanoušci fotbalového klubu Dynamo Kyjev, členy Společné věci jsou údajně bývalí aktivisté národně orientované strany Svoboda, které její vůdce Oleh Ťahnybok pro neposlušnost ze strany vyhnal.

Zprávy o násilnostech přicházely v neděli z Kyjeva od časného rána. V noci na neděli se v metropoli odehrála řada střetů mezi demonstranty a policisty.

Dav zaútočil na budovu výstavního a konferenčního centra Ukrajinský dům, který se v posledních týdnech stal základnou policejních sil. Demonstranti ho obsadili a hodlají využít jako tiskové středisko a jídelnu.

"Ukrajina = příklad pro Bělorusko"

Odpoledne místo plánovaného masového protestu demonstranti na kyjevském náměstí Nezávislosti uctili památku běloruského mladíka zabitého tento týden při střetech s policií.

Bělorusa Michaila Žizněvského, jemuž by v neděli bylo 26 let, v sobotu však podlehl střelnému zranění, jež utrpěl při středečních střetech s policií.

Tisíce účastníků posledního rozloučení s minimálně třetí obětí protivládních demonstrací na Ukrajině provázely jeho rakev skandováním hesel jako "Hrdina!", "Janukovyč je vrah" a "Pryč se zločincem", vylíčila agentura AP.

Tryzny se zúčastnil i Uladzimir Njakljajev, představitel běloruské opozice proti režimu tamního autoritativního prezidenta Alexandra Lukašenka. "Ukrajina ukazuje Bělorusku příklad, jak se bojuje za svobodu. Jsem si jistý, že obě naše země mají společnou budoucnost v Evropě," prohlásil v Kyjevě běloruský opozičník.

Nepokoje se dál šíří

Novým násilnostem a střetům s policií nezabránil ani ústupek prezidenta Viktora Janukovyče. Už v pátek avizoval změny ve vládě a úpravu zákonů, které zpřísnily tresty za protesty, a slíbil vyhlásit amnestii pro zatčené demonstranty.

V sobotu pak nabídl post premiéra v rekonstruované vládě lídrovi opoziční strany Vlast Arseniji Jaceňukovi a vicepremiérem pro humanitární záležitosti se měl stát Kličko.

Jaceňuk sice vyjádřil připravenost opozice převzít vedení země a dovést ji do Evropské unie, zároveň ale zpochybnil důvěryhodnost prezidentových gest. Kličko německému nedělníku Bild am Sonntag řekl, že nabídka byla ze strany Janukovyče úskokem, který má opozici rozdělit.

Protivládní tábor nyní především trvá na konání předčasných prezidentských voleb už letos, a ne až příští rok, na kdy jsou plánované.

Kličko v sobotu na náměstí vyzýval k zastavení střetů, mnozí ale na něj za to pískali a bučeli, a dokonce jej jednou postříkali hasicím přístrojem.

Z Kyjeva se vzpoura proti Janukovyčovi v posledních dnech rozšířila téměř do poloviny země, zejména do její západní části. Nepokoje se ale přelévají i na východ, který byl tradičně na straně současného prezidenta.

Podle agentury AFP protivládní aktivisté už obsadili budovy regionálních samospráv ve 14 z 25 administrativních oblastí země a protesty vypukly v téměř všech velkých správních středicích.

 

Právě se děje

Další zprávy