Kyjev: Prezidenti hledají řešení, ulice smír nečeká

Zahraničí Zahraničí
10. 12. 2013 6:55
Těžkooděnci začali likvidovat barikády, obklíčili demonstranty.
Příslušníci ukrajinských vojsk ministerstva obrany v Kyjevě.
Příslušníci ukrajinských vojsk ministerstva obrany v Kyjevě. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč akceptoval myšlenku "celonárodního kulatého stolu", za kterým zasednou i opoziční předáci. Podle komuniké své kanceláře se má Janukovyč v úterý setkat se svými předchůdci Leonidem Kravčukem, Leonidem Kučmou a Viktorem Juščenkem.

Do Kyjeva přicestují i šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová a náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová.

Trojice bývalých ukrajinských prezidentů, Evropská unie a USA vybízejí Janukovyče k dialogu a varují před použitím síly proti Ukrajincům protestujícím proti Janukovyčovu rozhodnutí nepodepsat dohodu o přidružení k Evropské unii, údajně pod tlakem Ruska a špatné hospodářské situace.

Barikády v centru Kyjeva. (9. prosince 2013)
Barikády v centru Kyjeva. (9. prosince 2013) | Foto: Reuters

Janukovyč si od "schůzky čtyř prezidentů" a případného "kulatého stolu" slibuje nalezení kompromisního východiska, opozice však požaduje odstoupení nejvyššího ukrajinského vedení a vypsání předčasných prezidentských a parlamentních voleb.

Těžkooděnci mezitím během noci na úterý rozebrali barikády ve vládní čtvrti a vytlačili demonstranty. S odvoláním na tweet šéfa opozice Vitalije Klička to napsala agentura Reuters.

Podle opozičních zdrojů se policejní zásah neobešel bez incidentů, na straně demonstrantů je asi deset zraněných, nemocniční ošetření vyhledali i dva policisté. Demonstranti vytlačení z prostoru vládní čtvrti se přesunuli na nedaleké náměstí Nezávislosti, které noční policejní akce nezasáhla.

Stoupenci proevropské opozice, jimž se nezamlouvá odklon Ukrajiny od přibližování k Evropské unii, původně vybudovali barikády v ulicích Bohdana Chmelnického a Chreščatyk v blízkosti vládních budov.

Z okolních parků tam nanosili lavičky, betonové květináče a odpadkové koše. To vše zpevnili svařenými kovovými zábranami.

Zásah v sídle opozice

Ukrajinští policisté vyzbrojeni automatickými zbraněmi v pondělí údajně vtrhli do kyjevského sídla opoziční strany Vlast vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. S odvoláním na mluvčí strany to oznámila agentura Unian. Podle agentury Reuters se ale policie k akci ozbrojenců nehlásí.

Podle dalšího zdroje - agentury Interfax - šlo o akci ukrajinské tajné služby SBU, vyšetřující údajný pokus o státní převrat. Sama SBU se zdržela vyjádření.

Lenina si ničit nedáme

Vedení Kličkovy strany UDAR mezitím oznámilo, že policie už zadržela několik lidí, kteří mají údajně na svědomí nedělní zničení pomníku bolševického vůdceVladimira Iljiče Lenina na třídě Tarase Ševčenka v centru Kyjeva.

Lenin padl. Po 67 letech.
Lenin padl. Po 67 letech. | Foto: Reuters

Odpovědnost za stržení sochy, která v metropoli stála od roku 1946, na sebe vzala národně orientovaná strana Svoboda. Policie zadržené stíhá za výtržnost a ničení veřejného majetku, poznamenala ČTK.

Trochu stranou hlavního dění se uskutečnila i demonstrace stoupenců prezidenta a jeho Strany regionů. V Mariinském parku se jich podle agentury Interfax-Ukrajina sešlo asi 2000, přičemž další přijíždějí z východoukrajinských měst, kde má partaj svou nejsilnější základnu.

Moskva: Vměšování, pogromy a ničení

Ukrajinská média v komentářích upozorňují, že Janukovyč se má sejít i se svým někdejším úhlavním politickým nepřítelem Viktorem Juščenkem, bývalým prezidentem a protagonistou "oranžové revoluce" z roku 2004, která Janukovyče na šest let odstranila od moci.

Koho z vedoucích představitelů opozice hodlá Janukovyč na budoucí jednání u kulatého stolu přizvat, není zatím známo. Opoziční špičky na plány hlavy státu zatím nijak nereagovaly, podle médií zřejmě čekají na výsledek prezidentské schůzky.

Své slovo k vývoji na Ukrajině v úterý řekne i Moskva. Agentura Interfax zveřejnila výňatky z návrhu rezoluce, kterou mají na své schůzi přijmout poslanci ruské Státní dumy. Dokument důrazně odsuzuje údajné vměšování západních politiků do vývoje na Ukrajině a vyzývá demonstranty, aby v zemi obnovili ústavní pořádek.

"Nepovolené mítinky, blokování státních orgánů, okupace administrativních budov, pogromy a ničení historických památníků mohou mít velmi negativním hospodářské a politické následky pro ukrajinské obyvatelstvo," varuje návrh rezoluce.

"Zvláštní znepokojení vyvolává otevřené vměšování cizích státních činitelů do vnitřních záležitostí svrchované Ukrajiny, které je v rozporu se všemi mezinárodními normami," praví se v dokumentu.

 

Právě se děje

Další zprávy