Zemanovy návrhy na řešení krymské krize? Žádná "výměna" s Rusy nebude, odmítl Porošenko

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 11. 10. 2017 12:55
Český prezident Miloš Zeman pobouřil Ukrajince, když ruskou anexi Krymského poloostrova označil za "hotovou věc" a navrhl, že by Kyjev mohl od Moskvy dostat odškodnění. Zemanův úterní projev v Radě Evropy, kde také odsoudil protiruské sankce, je podle ukrajinské diplomacie nepřijatelný. Ukrajinský prezident Petro Porošenko to dokonce označil za "kšeftování". Zato ruská strana Zemanova slova spíše uvítala. Jeho prohlášení považují ruští politici za faktické uznání anexe Krymu. Nesouhlasí však s jeho návrhem, aby byla ztráta Krymu Ukrajině nějak kompenzována - například ve finanční podobě nebo prostřednictvím ropy a zemního plynu.
Foto: Lukáš Bíba

Kyjev/Štrasburk - Český prezident Miloš Zeman v úterý doporučil uznat ruskou anexi Krymského poloostrova a Ukrajině tuto ztrátu materiálně kompenzovat. Zároveň v projevu v Radě Evropy prohlásil, že protiruské sankce za anexi by se měly zrušit.

Reakce Ukrajiny i Ruska přišly téměř okamžitě.

Ukrajinská diplomacie označila Zemanovy návrhy za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. Vyplývá to ze stanoviska ministerstva zahraničí, o kterém ve středu informoval ukrajinský tisk.

"Ukrajina nikdy nebude se svým územím, se svými hodnotami a se svou svobodou obchodovat," uvádí se v prohlášení ministerstva.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko návrhy taktéž odmítl, k osobě Zemana se ale nevyjádřil. Ve Štrasburku řekl, že "rozhodně odsuzuje" tvrzení o anexi Krymu jako "hotové věci" a představy o tom, že lze krizi vyřešit výměnou území za suroviny.

"Vystoupení v Radě Evropy nejsou prostorem pro výzvy ke kšeftování s územím za peníze, ropu nebo plyn," napsal pak na Twitter Porošenko.

Podle ukrajinské diplomacie je Zemanův návrh "pokusem prosadit nejen ústupek agresorovi, ale i legitimizaci anexe Krymu cestou 'prodeje' části ukrajinského území". V nynější Evropě je podle Kyjeva takový návrh absolutně nepřijatelný.

Kyjev zároveň ocenil podporu a solidaritu ze strany české vlády a českého národa.

Agentura Unian ve středu napsala, že Češi se omlouvají za slova svého prezidenta o Krymu. Na ukrajinské velvyslanectví v Praze docházejí vzkazy o podpoře a solidaritě, napsala agentura a její informaci na Facebooku potvrdil i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis.

Vítáme uznání anexe

Zato ruští politici podle očekávání spíše přivítali Zemanovy návrhy. Jeho prohlášení považují za faktické uznání anexe Krymu. S žádnou kompenzací, kterou by měla Moskva Kyjevu vyplatit, ale v žádném případě nesouhlasí.

Vyplývá to z reakcí ruských poslanců. Kreml ani ruské ministerstvo zahraničí zatím návrhy českého prezidenta nekomentovaly.

Podle předsedy zahraničního výboru Státní dumy Leonida Sluckého Zeman "fakticky uznal připojení Krymu k Rusku za hotovou věc, což lze jen přivítat". Jeho návrh vyplatit Ukrajině kompenzaci ale odmítl. Rusko nikomu nic platit nebude, prohlásil Sluckij podle agentury Interfax.

"Krym není předmětem obchodu nebo smlouvy. Znovusjednocení poloostrova s Ruskem proběhlo na základě projevené vůle lidu, nikoli cestou koupě a prodeje," prohlásil ruský politik.

Hotová záležitost

Zeman ve svém vystoupení označil ruskou anexi ukrajinského Krymu za "fait accompli", tedy za hotovou záležitost.

Přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by podle Zemana mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.

Zeman je znám svými nezávislými stanovisky, řekl v programu 60 minut televize Rossija Konstantin Kosačov, šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu. "Poměrně často nahlas říká to, co si ostatní evropští politikové jen myslí. Zemanovo prohlášení je proto zásadní povahy. Znamená, že situace kolem Krymu, ať se to někomu líbí, nebo ne, je nezvratná. To uznává nejen Zeman, ale i ti, kdo Rusko odsuzují," uvedl Kosačov.

Pro Zaura Smirnova, šéfa jednoho z vládních výborů na anektovaném Krymu, je status poloostrova záležitost uzavřená jednou provždy. "Pro obyvatele Krymu a pro Rusy je takové stanovisko jedině přijatelné. Všechno ostatní jsou subjektivní názory," řekl Smirnov agentuře RIA Novosti.

Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce | Video: Parliamentary Assembly
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy