Zemanovy návrhy na řešení krymské krize? Žádná "výměna" s Rusy nebude, odmítl Porošenko

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 11. 10. 2017 12:55
Český prezident Miloš Zeman pobouřil Ukrajince, když ruskou anexi Krymského poloostrova označil za "hotovou věc" a navrhl, že by Kyjev mohl od Moskvy dostat odškodnění. Zemanův úterní projev v Radě Evropy, kde také odsoudil protiruské sankce, je podle ukrajinské diplomacie nepřijatelný. Ukrajinský prezident Petro Porošenko to dokonce označil za "kšeftování". Zato ruská strana Zemanova slova spíše uvítala. Jeho prohlášení považují ruští politici za faktické uznání anexe Krymu. Nesouhlasí však s jeho návrhem, aby byla ztráta Krymu Ukrajině nějak kompenzována - například ve finanční podobě nebo prostřednictvím ropy a zemního plynu.
Foto: Lukáš Bíba

Kyjev/Štrasburk - Český prezident Miloš Zeman v úterý doporučil uznat ruskou anexi Krymského poloostrova a Ukrajině tuto ztrátu materiálně kompenzovat. Zároveň v projevu v Radě Evropy prohlásil, že protiruské sankce za anexi by se měly zrušit.

Reakce Ukrajiny i Ruska přišly téměř okamžitě.

Ukrajinská diplomacie označila Zemanovy návrhy za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. Vyplývá to ze stanoviska ministerstva zahraničí, o kterém ve středu informoval ukrajinský tisk.

"Ukrajina nikdy nebude se svým územím, se svými hodnotami a se svou svobodou obchodovat," uvádí se v prohlášení ministerstva.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko návrhy taktéž odmítl, k osobě Zemana se ale nevyjádřil. Ve Štrasburku řekl, že "rozhodně odsuzuje" tvrzení o anexi Krymu jako "hotové věci" a představy o tom, že lze krizi vyřešit výměnou území za suroviny.

"Vystoupení v Radě Evropy nejsou prostorem pro výzvy ke kšeftování s územím za peníze, ropu nebo plyn," napsal pak na Twitter Porošenko.

Podle ukrajinské diplomacie je Zemanův návrh "pokusem prosadit nejen ústupek agresorovi, ale i legitimizaci anexe Krymu cestou 'prodeje' části ukrajinského území". V nynější Evropě je podle Kyjeva takový návrh absolutně nepřijatelný.

Kyjev zároveň ocenil podporu a solidaritu ze strany české vlády a českého národa.

Agentura Unian ve středu napsala, že Češi se omlouvají za slova svého prezidenta o Krymu. Na ukrajinské velvyslanectví v Praze docházejí vzkazy o podpoře a solidaritě, napsala agentura a její informaci na Facebooku potvrdil i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis.

Vítáme uznání anexe

Zato ruští politici podle očekávání spíše přivítali Zemanovy návrhy. Jeho prohlášení považují za faktické uznání anexe Krymu. S žádnou kompenzací, kterou by měla Moskva Kyjevu vyplatit, ale v žádném případě nesouhlasí.

Vyplývá to z reakcí ruských poslanců. Kreml ani ruské ministerstvo zahraničí zatím návrhy českého prezidenta nekomentovaly.

Podle předsedy zahraničního výboru Státní dumy Leonida Sluckého Zeman "fakticky uznal připojení Krymu k Rusku za hotovou věc, což lze jen přivítat". Jeho návrh vyplatit Ukrajině kompenzaci ale odmítl. Rusko nikomu nic platit nebude, prohlásil Sluckij podle agentury Interfax.

"Krym není předmětem obchodu nebo smlouvy. Znovusjednocení poloostrova s Ruskem proběhlo na základě projevené vůle lidu, nikoli cestou koupě a prodeje," prohlásil ruský politik.

Hotová záležitost

Zeman ve svém vystoupení označil ruskou anexi ukrajinského Krymu za "fait accompli", tedy za hotovou záležitost.

Přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by podle Zemana mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.

Zeman je znám svými nezávislými stanovisky, řekl v programu 60 minut televize Rossija Konstantin Kosačov, šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu. "Poměrně často nahlas říká to, co si ostatní evropští politikové jen myslí. Zemanovo prohlášení je proto zásadní povahy. Znamená, že situace kolem Krymu, ať se to někomu líbí, nebo ne, je nezvratná. To uznává nejen Zeman, ale i ti, kdo Rusko odsuzují," uvedl Kosačov.

Pro Zaura Smirnova, šéfa jednoho z vládních výborů na anektovaném Krymu, je status poloostrova záležitost uzavřená jednou provždy. "Pro obyvatele Krymu a pro Rusy je takové stanovisko jedině přijatelné. Všechno ostatní jsou subjektivní názory," řekl Smirnov agentuře RIA Novosti.

Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce | Video: Parliamentary Assembly
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy