Ukrajinský Kyjev má ulici Václava Havla. Lidé odhlasovali přejmenování bulváru bývalého komunisty

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
Aktualizováno 10. 11. 2016 20:26
Skupina kyjevských aktivistů rok prosazovala změnu názvu bulváru Ivana Lepse, který nesl jméno bývalého lotyšského komunisty. Městské zastupitelstvo schválilo ve čtvrtek přejmenování na bulvár Václava Havla poté, co petici za změnu podepsalo 3529 občanů.
Kyjev.
Kyjev. | Foto: Vojtěch Marek

Kyjev – Kyjevské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo přejmenování bulváru Ivana Lepse na bulvár Václava Havla.

Úspěchem tak skončila více než roční snaha skupiny místních aktivistů, kteří se zasazovali o přejmenování bulváru Ivana Lepse, pojmenovaného po bývalém lotyšském komunistovi.

Petici na podporu přejmenování podepsal například zpěvák známé skupiny Okean Elzi Svatoslav Vakarčuk, novinář a poslanec Mustafa Najjem, bývalý premiér Arsenij Jaceňuk a řada dalších známých Ukrajinců.

V červenci o tom mohli hlasovat obyvatelé Kyjeva na webových stránkách kyjevské radnice. O něco později se v médiích začaly objevovat zprávy o tom, že se kdosi naboural do počítačového systému a snaží se hlasování zmanipulovat proti přejmenování. Řada známých ukrajinských osobností tehdy znovu vyzvala veřejnost na sociálních sítích k hlasování. Ve prospěch jména Václava Havla bylo nakonec 3529 hlasů, 2011 bylo proti.

Ivan Lepse byl lotyšský komunista a odborářský funkcionář. Zemřel v roce 1929 a je pohřben u kremelské stěny.

 

Právě se děje

Další zprávy