Kyjev hlásí nové útoky povstalců, zemřel ukrajinský voják

ČTK ČTK
8. 3. 2015 13:48
Boje na východní Ukrajině zcela neutichly, podle Kyjeva zahynul při útoku separatistů jeden voják, další byli zraněni. Separatisté pak obviňují ukrajinskou vládu, že nedodržuje podmínky příměří.
Podle Kyjeva zemřel při útoku proruských separatistů jeden voják
Podle Kyjeva zemřel při útoku proruských separatistů jeden voják | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská armáda v neděli ohlásila dalšího mrtvého vojáka a několik zraněných při bojích, které na východě Ukrajiny pokračují navzdory příměří uzavřenému mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty.

Armádní mluvčí Andrij Lysenko ale zároveň podle agentury Reuters připustil, že "intenzita pokračujících provokativních útoků povstalců na pozice vládních sil v noci významně zeslábla".

Separatisté o nových incidentech neinformovali. V sobotu i neděli však obvinili Kyjev, že protahuje odsun svých těžkých zbraní od frontové linie, zatímco povstalci prý tento závazek již splnili.

Představitelé Evropské unie v sobotu oznámili, že mají zprávy o stahování těžkých zbraní z obou stran fronty. Přitom ale upozornili, že tento odsun ještě není úplný. EU i Moskva nicméně nad posledním vývojem ukrajinské krize dávají najevo opatrný optimismus.

Odsun těžkých zbraní je po nastolení příměří dalším krokem v rámci urovnání ukrajinské krize, na kterém se minulý měsíc v Minsku domluvil Kyjev se separatisty za přítomnosti prezidentů Ruska a Francie a německé kancléřky. Následovat by mimo jiné měly volby v oblastech, který nyní mají povstalci pod kontrolou.

Představitel povstalecké Luhanské lidové republiky Vladislav Dějněgo podle dnešní zprávy agentury RIA Novosti kritizoval Kyjev, že se vyhýbá realizaci minského ujednání pokud jde o volby. Reagoval tak na prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničí, podle něhož Kyjev není připraven vyjednávat s povstaleckými "polními veliteli", ale jen s těmi, koho si občané vyberou v zákonných volbách.

Dějněgo však v rozhovoru s RIA Novosti zdůraznil, že minské ujednání předpokládá politický dialog o přípravě voleb, tedy před jejich konáním. Dějněgo zároveň zdůraznil, že Luhanskou i sousední Doněckou lidovou republiku při tomto vyjednávání budou zastupovat lidé, kteří "nemají žádný vztah k polním velitelům a kteří jsou ukrajinskými občany".

 

Právě se děje

před 52 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy