Kyjev chystá jolku, eurorevoluci navzdory

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
21. 12. 2013 20:00
Protestující chtějí zůstat v zabarikádovaném centru města i na Silvestra a Nový rok.
Náměstí Nezávislosti.
Náměstí Nezávislosti. | Foto: Ivo Dokoupil

Kyjev (od naší spolupracovnice) - Přestože se Ukrajinou nesou politické bouře, vedení země nevzdává naděje na klidné silvestrovské veselice.

Místo vánočního stromu, jehož konstrukce v metropoli padla za oběť barikádám, vznikla v Kyjevě nová "jolka". Příznačně stojí na místě, které symbolizuje rusko-ukrajinskou družbu.

Z "jolky", kvůli jejíž výstavbě na Majdanu nezaležnosti (náměstí Nezávislosti) policie počátkem prosince zbila proevropské aktivisty, zůstalo jen kovové torzo.

Demonstranti ji ověsili opozičními symboly, včetně vlajek Evropské unie. Zmařené přidružení Ukrajiny k EU bylo rozbuškou, která vyvolala demonstrace. Ty ovšem následně přerostly v masový odpor proti zkorumpovanému režimu. Politický antagonismus se nyní přenesl i do blížících se novoročních oslav.

Nový čtrnáctimetrový strom vznikl vedle pomníku ve tvaru duhy, který je symbolem rusko-ukrajinské družby. Vedle této "proruské" jolky by mělo stát kluziště a stánky s mezinárodní kuchyní, mandarinkami a suvenýry.

Nabízet by se tam měly anglické koláče, vídeňské preclíky, grogy a punče. Na pomoc si úřady vzaly i dědu Mráze, kterému na vyhlídce staví "rezidenci".

Jen pár desítek metrů od něj, před bývalým Leninovým muzeem na Evropském náměstí, se přitom pořádají "antimajdany", demonstrace na podporu prezidenta Viktora Janukovyče. Ten po návratu z Moskvy, kde dostal třetinovou slevu na ruský plyn, čelí obvinění opozice, že svou zemi dal do zastavárny.

Vlastní oslavy v Kyjevě chystají také eurodemonstranti. Místo umělého stromu, o který se svedl boj, chtějí instalovat pravou jedli. Právě ze součástek vánočních konstrukcí si demonstranti začátkem ledna postavili obranu stanového městečka na proslulém Majdanu.

Bivakování na náměstí je přitom vyzkoušená ukrajinská tradice, která se osvědčila v době studentských protestů či oranžové revoluce, která vydržela téměř dva měsíce. Také nyní jsou aktivisté odhodláni vydržet až do vítězství.

"Nový rok i Vánoce (které se na Ukrajině slaví 6. ledna) strávíme na Majdanu," prohlásil před několika dny jeden z předáků opozice Arsenij Jaceňuk. Hlavním požadavkem parlamentní opozice, kterou vede, je demise prezidenta i vlády.

Také poslanec Vitalij Kličko, který patří mezi nejvýraznější tváře revoluce, vyzval účastníky protestů, aby Silvestra strávili na Majdanu. Postavíme vlastní strom, ne tento krvavý," ukázal na oficiální jolku. Podle něj by se lidé neměli na svátky rozcházet a měli by vydržet v boji o svůj sen. Upozornil zároveň, že to může trvat dlouho: týden, dva, měsíc a možná i víc.

"Máme výbornou partu, skvělé lidi, a když to bude potřeba, vydržíme i přes svátky. Budeme slavit na barikádách a bude tady srdečná atmosféra," tvrdí Ivan, kterého cituje deník Segodňa.  

Mezi dobrovolníky, kteří pomáhají udržovat život Majdanu, jsou mimo aktivistů politických stran prostí vesničané z různých částí Ukrajiny, studenti, důchodci i bohatí Kyjevané, kteří se netají svými sympatiemi.

"Na Majdan chodím ve svém volném čase. Vzal jsem si dovolenou, abych mohl pomáhat," říká generální ředitel společnosti Microsoft na Ukrajině Dmytro Šymkiv. Lidé odmítají mýty, že jim za účast na demonstracích někdo platí.

"Nechodím tam vydělávat. Mám dobrou práci a umím si vydělat jinak než postáváním v mrazivém počasí na náměstí. Nepřiměli mě k tomu žádní organizátoři a nepodporuji žádné politické nebo ekonomické zájmy. Jsem tady za sebe a za svou zemi", píše ve svém blogu Alexej Filanovskij.

"Budu tady stát, dokud nesvrhneme diktaturu," tvrdí.

 

Právě se děje

Další zprávy