Kybervojáci elektronického džihádu útočí

rst, AFP, ČTK
24. 11. 2006 17:40
Paříž - Nenosí zbraně ani nelákají americké vojáky v Iráku do léček. Místo toho denně zasedají za klávesnice počítačů a vedou "elektronický džihád".

V posledních letech se internetové stránky islamistů začaly specializovat na kampaně proti izraelským, americkým, katolickým či například dánským stránkám.

"To oni zaútočili proti dánskému listu Jyllands-Posten (ten publikoval kontroverzní karikatury proroka Mohameda) a vedli kampaň proti prodeji dánských výrobků v arabských zemích," vysvětluje Anne Giudicelliová, odbornice na sledování islamistických webů z oddělení pařížské radnice s názvem Terrorisk.

Hlavní zbraň: Viry

"Internetoví džihádisté pracují zejména s viry, které mohou kamkoli přenést, a poté na vybrané stránce k určitému datu aktivovat. Jeden takový byl namířen i proti mně a já se ho nemohu stále zbavit."

Nenápadná, přesto nebezpečná stránka http://www.al-jinan.org/ Zde si můžete stáhnout nebezpečné viry E-Jihad 1.5 nebo JihadReminder 1.0
Nenápadná, přesto nebezpečná stránka http://www.al-jinan.org/ Zde si můžete stáhnout nebezpečné viry E-Jihad 1.5 nebo JihadReminder 1.0 | Foto: Aktuálně.cz

Nedávná zpráva americké nadace Jamestown upozornila na stránku "elektronického džihádu" (http://www.al-jinan.org), na které se dá získat například elektronický virus s názvem Electronic Jihad Program 1.5, silver edition.

"Na islamistických stránkách bývá často sekce elektronického džihádu hned vedle kupříkladu návodů na výrobu bomby," říká Giudicelliová s tím, že "k základní výbavě každého správného džihádisty nyní patří též znalost, jak provádět kyberútoky."

Džihádisté nabízí 500 filmů

Podle profesora polytechniky a autora knihy Hranice džihádu Jeana-Pierra Filiua jsme svědky "nevídané džihádizace obrazu islámu".

Foto: Aktuálně.cz
Přečtěte si také:
Internet - důležité bojiště Al-Káidy ZDE

 

"Ještě před deseti lety se daly občas na síti najít videosekvence s podřezáváním hrdel někde v Čečensku či Alžírsku. Nyní si zde lze prohlédnout stejně drastické záběry, které ale produkuje jeden hlavní zdroj: světové islamistické mediální fórum, které vzniklo v roce 2003 a které nabízí na webu již přes 500 filmů," říká.

Internetové stránky televize Al Džazíra. Stanice je známá zveřejňováním internetových nahrávek Islamistů, které se tak dostávají do širšího povědomí v celém světě.
Internetové stránky televize Al Džazíra. Stanice je známá zveřejňováním internetových nahrávek Islamistů, které se tak dostávají do širšího povědomí v celém světě. | Foto: Al Džazíra

Útoky má na svědomí řada otevřeně islamistických stránek na internetu. Během polemiky kolem zářijových výroků papeže Benedikta XVI. na adresu islámu zaútočily tyto skupiny na stránku Vatikánu. Ta ale zasažena nebyla, protože je dobře chráněná.

Podle norského experta na tyto otázky Thomase Hegghammera by se ale nebezpečí elektronického džihádu nemělo přeceňovat.

"Vyprovokovat uzavření internetové stránky není těžké. Zatím ale není znám příklad, že by islamistický kyberútok způsobil nějaké lidské ztráty. Není nutné mít strach, že radikální islamisté jsou odborně zdatnější než například profesionální hackeři v Evropě," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy