Kvůli zákonu posuzujícímu ruský vliv zahájila Evropská komise řízení s Polskem

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2023 14:35
Kvůli zákonu posuzujícímu ruský vliv zahájila Evropská komise řízení s Polskem

Evropská komise zahájila s Polskem řízení kvůli novému zákonu, který zřizuje komisi posuzující ruský vliv v zemi, řekl místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis po zasedání kolegia komisařů. Komise podle něj odešle do Varšavy dopis požadující bližší vysvětlení možných dopadů normy. Brusel má obavy z oslabení demokratických principů v Polsku.

Zákon by podle kritiků mohl bez soudu zabránit politickým oponentům vládnoucí strany ve výkonu veřejných úřadů. Jeden z členů polské vlády zareagoval na krok Bruselu prohlášením, že cílem zákona je prozkoumat a omezit ruské vlivy v Polsku a v Evropě a že Varšava na pochyby Bruselu odpoví argumenty.

Polský prezident Andrzej Duda po kritice normy ze strany Evropské unie a Spojených států minulý pátek oznámil, že zákon navrhuje změnit. Předtím jej sice podepsal, zároveň ale oznámil, že je pošle k posouzení ústavnímu soudu. Podle Dudy by v komisi neměli zasedat poslanci, ale odborníci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy