Kvůli záhadným útokům na americké diplomaty zvažují USA uzavření ambasády na Kubě

ČTK ČTK
17. 9. 2017 18:41
Spojené státy zvažují, že uzavřou svou ambasádu v kubánské metropoli Havaně. Důvodem jsou dosud nevysvětlené incidenty, při kterých utrpělo zdravotní problémy 21 amerických diplomatů. Televizní stanici CBS to řekl ministr zahraničí Rex Tillerson. Problém označil za závažný. Zdravotní potíže nahlásilo i několik kanadských diplomatů. Agentura AP napsala, že jde o záhadnou záležitost a že se od sebe jednotlivé případy liší. Podle některých náznaků by mohlo jít o akustické útoky vzhledem k poškození sluchu postižených. Podle FBI ale mají některé oběti i poškozený mozek. AP také sdělila, že je čím dál méně jisté, že by za útoky stála Kuba, jejíž dva diplomaty USA v reakci na případ vypověděly.
Ambasáda USA v Havaně.
Ambasáda USA v Havaně. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy