Na západě Evropy řádí orkán, zemřelo dvanáct lidí. Vlaky stojí, letiště v Amsterdamu nefunguje

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2018 21:41
Počasí ochromilo dopravu v Nizozemsku i Německu, kde řádí hurikán Friederike. Německé dráhy kvůli tomu zastavily dálkovou železniční dopravu na celém území.
Silný orkán zasáhl Nizozemsko. Lidé létají vzduchem | Video: twitter/paulschram, twitter/WXRonaldo, twitter/RichardMaasdijk, twitter/arnoutvos, twitter/IvoEvers

Amsterdam/Berlín/Řím - Už nejméně dvanáct obětí si ve čtvrtek vyžádala větrná bouře v Evropě. Osm mrtvých hlásí Německo, dva Nizozemsko a po jednom Belgie a Itálie.

Amsterdamské letiště Schiphol před polednem zrušilo kvůli vichřici veškeré lety. Omezení se kvůli tomu dotklo i spojení s Prahou.

Nizozemská meteorologická služba KNMI vyhlásila pro velké části nizozemského území nejvyšší, červený stupeň nebezpečí. Orkán dosáhl v poryvech rychlosti až 140 kilometrů za hodinu, strhává střechy a láme stromy.

"Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám byla až do odvolání zrušena veškerá letecká doprava," oznámilo letiště Schiphol. Bylo tak zrušeno nejméně 260 letů. Letecká doprava by se měla postupně obnovovat, letiště ale počítá se zpožděními po celý den.

Omezení se projevilo i na spojení s Českem. Pražské letiště ve 13.00 kvůli problémům v Amsterdamu evidovalo tři zrušené spoje. "Jedná se o jeden přílet v 10.55, další přílet ve 13.40 a na něj navazující odlet ve 14.20," řekla mluvčí letiště Marika Janoušková.

Prudký vítr narušil provoz i na některých nizozemských silnicích. Několik kamionů se v silných nárazech větru převrátilo a zablokovalo dálnice.

V Německu stojí vlaky

Počasí ochromilo také dopravu v Německu, kde řádí hurikán Friederike. Německé dráhy kvůli tomu ve čtvrtek odpoledne s okamžitou platností zastavily dálkovou železniční dopravu na celém území spolkové republiky. Vlaky, které jsou ještě na cestě, mají pokud možno dojet do cíle. Agentuře DPA to řekl mluvčí společnosti Deutsche Bahn. Zrušeno bylo v Německu také mnoho vnitrostátních letů.

I v tomto případě se omezení dopravy dotkne Česka. Dálkové vlaky, které jedou do Německa z území České republiky, dojedou momentálně jen do Drážďan. "Tam svou jízdu ukončí," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Večerní spoj Eurocity Kopernikus vyjíždějící z pražského Hlavního nádraží, který měl končit v Lipsku, už podle webu Českých drah doveze cestující jen do Děčína. Pro ty, co hodlají pokračovat do Německa, bude ve stanici Ústí nad Labem přistaven autobus náhradní dopravy. "Omezena může být také regionální doprava. V případě zhoršení povětrnostních podmínek může být zastaven také provoz dálkových vlaků mezi naší pohraniční stanicí Děčín a Drážďany," dodal mluvčí.

"Je to nutné bezpečnostní opatření, protože narušení bouří je tak závažné, že prostě dálkové vlaky nedostaneme dál," řekl mluvčí Deutsche Bahn Achim Stauss. "Bylo by lehkovážné nechat vlaky jezdit někde, kde se ještě dá projet - a pak zůstanou stovky cestujících na nějakém nádraží nebo v nejhorším případě v poli. Takové situaci musíme zabránit, a proto toto drsné rozhodnutí dálkovou dopravu v Německu kompletně zastavit," vysvětlil Strauss.

Mluvčí ujistil, že o cestující bude postaráno. Takový člověk podle něj dostane hotelovou poukázku nebo mu bude umožněn nocleh ve vlaku. "Důležité je, aby se nic nestalo. Musíme chránit své cestující i personál," dodal Strauss.

Deutsche Bahn už předtím nařídila snížení rychlosti vlaků na 80 kilometrů v hodině na severu Německa, kde se také do odvolání zastavila dálková i regionální železniční doprava.

Regionální a příměstská doprava byla zcela zastavena také ve spolkové zemi Durynsko. Tamní vlaky měly dojet na nejbližší nádraží a tam zůstat stát. Omezení má v tomto východoněmeckém regionu trvat předběžně do 19:00 SEČ.

Na mnoha západoněmeckých letištích, jako je Kolín nad Rýnem/Bonn a Düsseldorf letouny nevzlétly. V Berlíně tak navíc chybí stroje na zpáteční let do zasažených měst, informovala agentura DPA. Částečně byla uzavřena doprava i v okolí katedrály svatého Petra v Kolíně nad Rýnem kvůli nebezpečí pádu kamení, informoval podle DPA mluvčí kolínské radnice.

Oblast Valais ve Švýcarsku zasáhla extrémní sněhová bouře. Podívejte se na videa ze sociálních sítí. | Video: Christina Morin, Aurelien Monperrus

Zabíjely hlavně padající stromy

Nepřízeň počasí si už také vyžádala oběti na životech. Německo hlásí osm obětí. V kempu u Rýna poblíž západoněmeckého Emmerichu spadl vyvrácený strom na 59letého muže, který byl na místě mrtvý. V Lippstadtu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko zahynul 68letý řidič při dopravní nehodě. Dalšími dvěma oběťmi jsou hasiči. V porýnském obci Sundernu jeden zemřel při zásahu, v durynském Bad Salzungenu jednoho zabil padající strom.

Pátou obětí v Německu je řidič nákladního automobilu, který zahynul na dálnici A13 mezi Berlínem a Drážďanami, když narazil do svodidel uprostřed bouře. Obětí orkánu je i 61letá řidička, která za špatného počasí na severovýchodě Německa ve smyku narazila do protijedoucího nákladního vozu.

Další dva lidé zemřeli v pátek ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. 

V Nizozemsku padající stromy nebo sutiny zabily dva lidi. Například na východě země v obci Olst zahynul pod zlomenou větví 62letý muž, v nedalekém Enschede strom spadl na vůz a zabil jeho řidiče. Dalšího řidiče vyvrácený kmen zabil v Belgii, asi 35 kilometrů jižně od Bruselu. V Nizozemsku ve čtvrtek kvůli padajícím stromům zahynuli dva lidé. V případě úmrtí 66letého muže v obci Vuren ve východní provincii Gelderland podle listu De Volkskrant policie zatím stále neví, zda přímo souviselo s bouří.

Další oběť počasí v Evropě hlásí Itálie. Ve městě Crotone na jihu země zahynul muž, který vylezl na střechu, aby zkontroloval, jaké škody silný vítr napáchal. Poryv větru jej ale ze střechy shodil. V Římě utrpěla zranění dívka, na kterou spadly tašky ze střechy školní budovy. V severoitalském regionu Valle d'Aosta je kvůli větru uzavřena řada alpských sjezdovek.

Spadané stromy způsobily komplikace v dopravě také na mnoha místech Británie, mimo jiné v anglických hrabstvích Lincolnshire, Norfolk a Gloucestershire. Ve východní a jihovýchodní Anglii je kvůli škodám na vedení bez elektřiny asi 59 tisíc domácností.

Hrozí i laviny

V částech Rakouska platí i nadále varování před možným pádem lavin a provoz byl na některých železničních tratích pro jistotu uzavřen. Podle sdělení Rakouských železnic (ÖBB) se to dotklo i železničního spojení mezi Rakouskem a Švýcarskem.

Se silným větrem a sněžením se potýká také Rumunsko. Tři desítky tisíc lidí jsou v různých částech země bez elektřiny.

 

Právě se děje

Další zprávy