Němci s ruskými kořeny utekli ze "zkažené Evropy" na Sibiř. Teď se zase potichu vrátili domů

Ondřej Soukup ČTK Ondřej Soukup, ČTK
28. 2. 2017 20:20
Němec s ruskými kořeny Eugen Martens vzal svou rodinu ze Severního Porýní a loni na podzim se s ní přestěhoval na Sibiř. Nesouhlasil mimo jiné s povinnou sexuální výchovou v německých školách a starý kontinent považoval za "zkažený". Jako potomek ruských Němců proto využil ruský program pro návrat krajanů a odjel do země svých předků. Stal se z něj hrdina ruských provládních médií. Na konci letošního února ale rodina otočila - a vrátila se rychle zpátky do Německa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Pár týdnů byli hrdiny ruských médií a v jejich podání důkazem morálního úpadku Západu. U Eugena a Luisy Martensových se ve vesnici Kyštovka v ruské Novosibirské oblasti střídaly televizní štáby i fotografové.

Německá rodina se loni i s deseti dětmi rozhodla přestěhovat na Sibiř. Eugen Martens v rozhovorech opakoval, že chce využít ruský státní program pomoci krajanům a věnovat se zemědělství.

Pro ruská média byli dárkem z nebe. Luisa i Eugen byli potomky ruských Němců, kteří se po rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let přestěhovali do Německa.

Podle dostupných informací se ale v nové vlasti příliš nechytili. Jejich děti se navíc podle vlastních slov nesmířily s liberálním systémem německého vzdělávání. Hlavně Eugenovi byla trnem v oku tamní povinná sexuální výchova.

Kvůli ní se dokonce dostal na den do vězení, když odmítl zaplatit pokutu za to, že jeho nejstarší dcera na hodiny nechodila.

Eugen s Luisou byli také aktivními členy hnutí "znepokojených rodičů" a účastnili se demonstrací německých konzervativců.

Návrat "domů"

Loni na podzim, když dospěla i další z dcer, se Eugen rozhodl využít ruského programu pro návrat krajanů a celou svou rodinu přestěhoval na Sibiř. Doprovázel je štáb ruské státní televize Rossija. Eugen mu neustále na kameru opakoval, že Rusové by na rozdíl od Němců nikdy nedovolili liberálům ovládnout školství.

Rodina Martensových navíc dostala od ruského státu finanční pomoc ve výši 150 tisíc rublů (bezmála 70 tisíc korun).

Sám Eugen tvrdil, že by chtěl v novém domě rozběhnout zemědělskou výrobu, a dokonce že si už vyhlédl ojetý traktor značky Belarus.

Svůj plán ale brzy přehodnotil, protože pochopil, že sever Novosibirské oblasti není pro zemědělství zrovna ideální.

"Možná se budeme muset přestěhovat někam jinam, kde bych mohl něco pěstovat. Anebo si udělám truhlářskou dílnu, v Německu jsem vyráběl nábytek," říkal ještě letos v lednu novinářce z Radia Svoboda.

Tou dobou už ale mluvil hlavně o tom, v jak špatném stavu jsou ruské vesnice. Rodina sice prodala domek v Severním Porýní v Německu, většina peněz ale padla na bankovní úvěr.

Zase zpátky do Německa

Pokus o přestěhování ale nakonec skončil.

Začátkem února ještě Eugen odcestoval do Německa, aby zorganizoval převoz osobních věcí kontejnerem do Ruska.

Podle ruského serveru VN.ru ale koncem února celá Martensova rodina odjela do Novosibirsku a odletěla zpátky do Německa.

"Poslali mi pozdrav z Německa s omluvou, že se nestačili rozloučit. Všichni jsme z odjezdu překvapeni," řekl novinářům rodinný známý. "V pátek se sebrali a odjeli," dodal další podle zpravodajského serveru Newsru.com.

Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy