Kvůli požáru na jihovýchodě Francie bylo evakuováno 10 tisíc lidí. S plameny bojuje přes 4000 hasičů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 7. 2017 13:41
Kvůli požárům v jihovýchodní Francii muselo být v noci na středu u středomořského střediska Bormes-les-Mimosas evakuováno na 10 tisíc lidí. Stovky domácností museli opustit i obyvatelé Korsiky. Požáry sužují jihovýchod Francie a Korsiku už od pondělí. Popelem od té doby lehlo na 4000 hektarů lesa a nízkého porostu. Celkem bylo nasazeno 4000 hasičů a 19 protipožárních letadel. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR se zatím zdá, že jsou Češi na dovolené v této oblasti v bezpečí.
Požár ohrožuje přímořské letovisko Saint-Tropez. Hasičům se ho nedaří zkrotit | Video: Reuters

Marseille - Asi 10 tisíc osob bylo v noci na středu evakuováno kvůli rozsáhlému požáru u městečka Bormes-les-Mimosas nedaleko přímořského letoviska Saint-Tropez v jihovýchodní Francii.

Přibližně 3000 z evakuovaných jsou lidé, kteří v regionu kempovali. S odkazem na sdělení francouzských hasičů o tom informovala agentura AFP.

"Požár začal kolem půlnoci. Evakuace 10 tisíc osob probíhala, zatímco se požár rozrůstal. V regionu bydlí mnoho lidí a v letních měsících se populace díky návštěvníkům obvykle zdvojnásobí či ztrojnásobí," řekl AFP jeden z místních hasičů.

Správa departementu Var uvedla, že plameny se v důsledku silného větru rychle šířily a sežehly 800 hektarů. Do hašení požáru bylo zapojeno 540 hasičů, čtyři protipožární letadla a jedna helikoptéra.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže je oblast v letních měsících vyhledávána i českými turisty.

"Momentálně se snažíme získat informace od našich členských organizací. Zatím se zdá, že jsou jejich klienti v bezpečí a teprve se zjišťuje, zda bude také nutné je evakuovat," řekl Papež.

Tisíce hektarů lehly popelem

Požáry sužují jihovýchod Francie a Korsiku, kde dlouho panuje sucho, už od pondělí, popelem lehlo na 4000 hektarů lesa a nízkého porostu.

Zasaženy jsou departementy Haute-Corse, Vaucluse, Alpes-Maritimes a Var. Celkem bylo nasazeno 4000 hasičů a 19 protipožárních letadel.

V departementu Var bylo lehce raněno nejméně sedm hasičů a jeden utrpěl popáleniny druhého stupně; na Korsice se nadýchalo kouře 15 policistů.

Na Korsice musely být evakuovány stovky domácností.

 

Právě se děje

Další zprávy