Kvůli oteplování získalo Švýcarsko kus Itálie

Roman Gazdík
21. 8. 2009 13:50
Tání alpských ledovců donutilo státy vyznačit hranici znovu
Hraniční linii pod Matterhornem bylo třeba změnit
Hraniční linii pod Matterhornem bylo třeba změnit | Foto: vote7.com

Bern - Globální oteplování mění nejen hranice potápějících se malých ostrovních států, ale také Švýcarska a Itálie. Musí je upravit kvůli tajícím alpským ledovcům.

Ve středu už příslušný návrh prošel švýcarským parlamentem. Itálie tento krok schválila již dříve. Švýcarská hranice se tak v některých oblastech posune až o 150 metrů na italské území.

"Demarkace hranice přestala být instalovanými terminály nebo jinými znameními viditelná, což platí zejména pro případy, kdy je hranice otevřená," citoval online deník EUobserver z prohlášení uveřejněného na internetové stránce švýcarského ministerstva zahraničí.

"Tyto ortografické formace ve vysokých horách navíc mohou podléhat významným změnám, zvláště kvůli tání ledovců," píše se dále v prohlášení.

Skalní hranice

Dosud byla hranice nedaleko Zermattu, nad kterým se tyčí slavný Matterhorn, vyznačena přímo v ledovci. Tak to bylo stanoveno ve smlouvě mezi zeměmi z roku 1941.

Vzhledem k tomu, že jsou ale alpské ledovce jedněmi z nejrychleji ustupujících na světě, bylo ji třeba překreslit tak, aby kopírovala skalní podloží.

Nemizí jen horské ledovce. Ledovec na Borovicovém ostrově, jeden z nejrychleji tajících vůbec, je na Antarktidě
Nemizí jen horské ledovce. Ledovec na Borovicovém ostrově, jeden z nejrychleji tajících vůbec, je na Antarktidě | Foto: Tom Kellogg/U.S.Coastguard Cruise

"V případě, kdy je hranice určena okrajem ledovce, musí se řídit postupujícími změnami přirozené linie brázdy ledovce. V případě úplného roztání ledovce by měla hranice procházet svrchní částí objevujícího se skalnatého povrchu."

Blíží se konec alpských ledovců?

Podle odhadů se od poloviny devatenáctého století plocha pokrytá ledovci v západní Evropě zmenšila až o 40 procent. Tání navíc v poslední době nabývá na intenzitě. V průměru zmizí tři procenta ledovce ročně.

Podle EUobserveru některé předpovědi varují, že do roku 2050 mohou alpské ledovce zmizet úplně.

Plán nevyvolal ve Švýcarsku ani Itálii žádné kontroverze. Změna hranice se totiž obyvatel ani jedné země nedotkne. Podle agentury AP však budou lyžaři na poslední stanici sedačkové lanovky Furggsattel od nynějška vystupovat na švýcarské půdě.

 

Právě se děje

Další zprávy