Babiš u Junckera odsoudí kvóty na uprchlíky: Když nás přehlasujete, hrozí referendum o czexitu

Ondřej Houska Ondřej Houska
Aktualizováno 29. 1. 2018 19:26
Česko nikdy nedá souhlas se zavedením dalších povinných kvót na přijímání uprchlíků, řekne Andrej Babiš v Bruselu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) přijel do Bruselu na jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem s jasným vzkazem. Česko podle něj nikdy nedá souhlas se zavedením dalších povinných kvót na přijímání uprchlíků.

"Českým občanům dokážu vysvětlit vše, ale systém povinných kvót nikoliv. Pokud budeme opět přehlasováni, tak to proevropské politiky a politické strany v Česku dostane do vážného nebezpečí," měl říct podle dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, Babiš Junckerovi na večerní schůzce v sídle Evropské komise.

A nejen to: Babiš chtěl Junckera varovat, že opětovné přehlasování by mohlo v krajním případě způsobit vystoupení Česka z Evropské unie. "Obávám se, že to může otevřít dveře populistům, kteří usilují o referendum o vystoupení z EU," prohlásil český premiér.

Před odletem do Bruselu premiér novinářům řekl, že případné přehlasování Česka v otázce kvót by považoval za "absolutně nepřijatelné a nepochopitelné".

Česko v roce 2015 nedokázalo sehnat dost spojenců a ostatní země Evropské unie ho přehlasovaly ohledně návrhu na zavedení jednorázových dočasných kvót. Evropská komise následně přišla s návrhem na stálé kvóty. Platily by pouze ve výjimečných případech, kdy by některou zemi EU zasáhla mimořádně silná migrační vlna. V rámci kvót by se nepřerozdělovali ekonomičtí migranti, ale jen skuteční uprchlíci, kteří ze svých zemí odešli kvůli válce nebo jiným vážným hrozbám. Země, do které by byli na základě kvót posláni, by pak posuzovala jejich žádost o azyl.

Koňak pro Junckera nakonec Babiš nechal doma

Jak Aktuálně.cz zjistilo, jako dar chtěl Babiš Junckerovi na jejich první oficiální schůzce původně věnovat lahev koňaku značky Monnet, což je rodinná firma, ve které pracoval i Jean Monnet, jeden z otců zakladatelů evropské integrace. Koňak patří mezi Junckerovy oblíbené nápoje. "Ten koňak nevezu," řekl ale nakonec Babiš bez dalších podrobností před odletem.

Babiš jinak hodlá Junckera ujistit, že není populista, jak ho někdy označují ostatní politici a média. "Chci silnou unii a proevropské Česko," zdůrazní premiér, který v rámci nedávné předvolební kampaně v Česku EU silně kritizoval. Od té doby ale opakuje, že je jednoznačně proevropský.

Zároveň měl předsedu Evropské komise vyzvat, aby mu pomohl - nejlepším receptem na to, jak v Česku zlepšit nálady vůči EU, by podle Babiše bylo to, kdyby myšlenka povinných uprchlických kvót padla.

Lídři zemí EU se loni v říjnu domluvili, že ohledně návrhu reformy azylové a migrační politiky, jejíž součástí jsou i povinné kvóty, by se státy unie měly dohodnout jednomyslně. Tato domluva ale není právně závazná - podle pravidel je o kvótách možné opět hlasovat. Česko tak musí mezi ostatními státy získat dost spojenců na to, aby mohlo kvóty případně zablokovat.

Češi by měli navrhnout kompromis

Diplomaté oslovení Aktuálně.cz zdůrazňují, že Česko by mělo přijít s nabídkou nějakého kompromisu, aby dalo najevo, že je ohledně migrace konstruktivní a nepatří mezi státy, které umí na vše jen říkat "ne". Prý ale bude jen těžko stačit to, s čím jede dnes Babiš za Junckerem. Tedy zdůrazňování, že Česko sice odmítá přijímat uprchlíky, ale pomáhá například finančně. Například nizozemský premiér Marc Rutte, kterého Babiš jinak označuje za svého spojence, tuto argumentaci už v prosinci označil za "nestoudnou".

Narážel tak i na fakt, že Česko, Polsko a Maďarsko čelí ze strany Evropské komise žalobě u Soudního dvora EU, protože odmítají naplňovat kvóty přijaté v roce 2015, přestože se staly platným právem. V případě odsouzení Praze hrozí vysoká pokuta ve výši zhruba desítek milionů eur.

Podle oslovených diplomatů by se Česko této žaloby mohlo jednoduše zbavit, pokud by vláda nabídla, že na základě starých kvót z Itálie nebo Řecka převezme několik málo žadatelů o azyl. Podobně postupuje například Slovensko, které podle kvót přijalo jen nepatrně víc běženců než Česko, ale žádné žalobě nečelí.

Babiš se v pondělí v Bruselu podle informací Aktuálně.cz Junckera zeptá, co by měl udělat, aby komise žalobu stáhla. Sami čeští diplomaté připouštějí, že Juncker premiéra nejspíš vyzve k symbolickému gestu, k nabídce přijetí malého počtu skutečných uprchlíků.

Babiš ale takový postup až dosud opakovaně vylučoval. Lidé z jeho okolí tvrdí, že dokud nebude jeho budoucí vláda nebo vláda vedená jiným představitelem hnutí ANO mít důvěru Poslanecké sněmovny, netroufne si ohledně migrace k žádným kompromisům.

S Junckerem Babiš v Bruselu jednal i o dalších tématech, jako je budoucí evropský rozpočet a evropské dotace pro chudší země, jako je Česko. Bavili se také o budoucím institucionálním uspořádání EU.

Babiš: Kvóty Evropské komise na migranty jsou nesmyslné | Video: Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na těle mladého černocha, kterého v honiččce zastřelila policie v Ohiu, se našlo 60 střelných ran

Policie ve městě Akron v americkém státě Ohio v neděli zveřejnila videa, která ukazují záběry ze snahy osmi policistů zatknout mladého černocha. Toho se policie minulý týden snažila zastavit kvůli dopravnímu přestupku a nakonec ho v honičce zastřelila, v jeho těle se našlo 60 střelných ran. Případ vyvolal ve městě Akron demonstrace proti policejnímu násilí, starosta Daniel Horrigan v neděli vyzval ke klidu a zdůraznil, že vyšetřování ještě neskončilo.

Policisté se 25letého Jaylanda Walkera snažili zastavit kvůli dopravnímu přestupku v noci 27. června. Muž ale policistům ujížděl a po několikaminutové honičce vyskočil z auta a začal utíkat. Podle záběrů zveřejněných v neděli policií měl na hlavě lyžařskou kuklu. Policisté se domnívali, že je ozbrojený a nebezpečný. V jeho autě posléze našli zbraň, u něj se ale podle televize NBC zbraň nenašla.

Policie několik videí přehrála na tiskové konferenci. Na jednom z nich je podle ní vidět, že muž z auta na policisty střílí. Podle agentury AP je na záběrech slyšet výstřel a vidět záblesk.

Právní zástupce Walkerovy rodiny Bobby DiCello novinářům řekl, že pro násilný zákrok neměla policie žádné odůvodnění. Strážníci podle něj stříleli i ve chvíli, kdy muž už ležel na zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy