Kvůli krizi již z Řecka odešlo téměř 430 000 lidí, nezaměstnanost mladých je padesátiprocentní

ČTK ČTK
3. 7. 2016 18:38
Již více než 427 000 Řeků opustilo svou zemi kvůli hluboké finanční krizi. Od roku 2008 počet emigrantů neustále stoupá. Zatímco v minulosti odcházeli především lidé s nízkým vzděláním a zemědělci, nyní opuští Řecko především mladí vysokoškoláci, kteří mají problém sehnat práci. Nezaměstnanost již dosáhla v Řecku dvacetipěti procent, u mladých lidí dokonce padesáti. Ti, kteří zůstávají, pracují často pod úrovní své kvalifikace, na černo a za minimální mzdu.
V Aténách zůstávají hlavně starší lidé. Mladí vysokoškoláci odcházejí za prací pryč.
V Aténách zůstávají hlavně starší lidé. Mladí vysokoškoláci odcházejí za prací pryč. | Foto: Reuters

Atény - Kvůli hluboké finanční krizi již opustilo svou zemi více než 427 000 Řeků s cílem zajistit si lepší život v zahraničí. Tento exodus začal v roce 2008 a postupně nabíral na síle. Vyplývá to podle listu Kathimerini ze studie řecké centrální banky.

Řecko během nynější krize opouštějí především mladí vysokoškoláci a kvalifikovaní pracovníci, zatímco při vystěhovaleckých vlnách v minulém století do zahraničí odcházeli zejména lidé s nízkým vzděláním a zemědělci.

Hlavním motivem pro odchod je snaha najít zaměstnání. Míra nezaměstnanosti v Řecku se nyní nachází v blízkosti 25 procent, u mladých lidí dokonce přesahuje 50 procent.

"Kdo může, ten jde (do zahraničí)," prohlásil podle agentury DPA dvaapadesátiletý řecký lékař Jorgos Tagaris, jenž prý v Řecku zůstává kvůli svým dětem, které ještě chodí školy.

Situace mnoha mladých vzdělaných Řeků je velmi špatná. Často jsou nuceni pracovat na černo v restauracích a kavárnách a měsíčně si nevydělají více než 400 eur (necelých 11 000 Kč). Někteří dokonce pracují pouze za spropitné. Když přijde kontrola, posadí se ke stolu a předstírají, že jsou jen hosté, píše DPA.

V minulém století Řecko zažilo dvě velké vystěhovalecké vlny, a to v letech 1903 až 1917 a v letech 1960 až 1972. "Není náhodou, že tomu vždy předcházely hospodářské otřesy, které prohlubovaly propast mezi naší zemí a vyspělými státy," řekla listu autorka studie Sofia Lazaretuová.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy