Kvůli krizi již z Řecka odešlo téměř 430 000 lidí, nezaměstnanost mladých je padesátiprocentní

ČTK ČTK
3. 7. 2016 18:38
Již více než 427 000 Řeků opustilo svou zemi kvůli hluboké finanční krizi. Od roku 2008 počet emigrantů neustále stoupá. Zatímco v minulosti odcházeli především lidé s nízkým vzděláním a zemědělci, nyní opuští Řecko především mladí vysokoškoláci, kteří mají problém sehnat práci. Nezaměstnanost již dosáhla v Řecku dvacetipěti procent, u mladých lidí dokonce padesáti. Ti, kteří zůstávají, pracují často pod úrovní své kvalifikace, na černo a za minimální mzdu.
V Aténách zůstávají hlavně starší lidé. Mladí vysokoškoláci odcházejí za prací pryč.
V Aténách zůstávají hlavně starší lidé. Mladí vysokoškoláci odcházejí za prací pryč. | Foto: Reuters

Atény - Kvůli hluboké finanční krizi již opustilo svou zemi více než 427 000 Řeků s cílem zajistit si lepší život v zahraničí. Tento exodus začal v roce 2008 a postupně nabíral na síle. Vyplývá to podle listu Kathimerini ze studie řecké centrální banky.

Řecko během nynější krize opouštějí především mladí vysokoškoláci a kvalifikovaní pracovníci, zatímco při vystěhovaleckých vlnách v minulém století do zahraničí odcházeli zejména lidé s nízkým vzděláním a zemědělci.

Hlavním motivem pro odchod je snaha najít zaměstnání. Míra nezaměstnanosti v Řecku se nyní nachází v blízkosti 25 procent, u mladých lidí dokonce přesahuje 50 procent.

"Kdo může, ten jde (do zahraničí)," prohlásil podle agentury DPA dvaapadesátiletý řecký lékař Jorgos Tagaris, jenž prý v Řecku zůstává kvůli svým dětem, které ještě chodí školy.

Situace mnoha mladých vzdělaných Řeků je velmi špatná. Často jsou nuceni pracovat na černo v restauracích a kavárnách a měsíčně si nevydělají více než 400 eur (necelých 11 000 Kč). Někteří dokonce pracují pouze za spropitné. Když přijde kontrola, posadí se ke stolu a předstírají, že jsou jen hosté, píše DPA.

V minulém století Řecko zažilo dvě velké vystěhovalecké vlny, a to v letech 1903 až 1917 a v letech 1960 až 1972. "Není náhodou, že tomu vždy předcházely hospodářské otřesy, které prohlubovaly propast mezi naší zemí a vyspělými státy," řekla listu autorka studie Sofia Lazaretuová.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Putin chystá na červen vojenskou přehlídku k výročí konce války

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministrovi obrany, aby na 24. června připravil vojenskou přehlídku na počest 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Oznámila to v úterý ruská média.

Vojenská přehlídka se jako ukázka ruské moci a síly tradičně koná 9. května na moskevském Rudém náměstí, ale letos musel Putin akci odložit kvůli pandemii způsobené koronavirem. Nákaza mezitím postihla více než 360 tisíc obyvatel nejrozlehlejší země světa a denně přibývají tisíce nových případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy