Kvůli ebole přišlo o rodiče na 16 000 dětí, tvrdí UNICEF

ČTK ČTK
17. 3. 2015 13:50
Nová studie ukázala ničivé dopady epidemie krvácivé horečky na životy těch nejmenších.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: YouTube

New York - Více než 16 000 dětí přišlo kvůli ebole o jednoho nebo oba rodiče, vyplývá ze studie Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF).

Z celkem více než 24 000 lidí, kteří se nemocí způsobující krvácivou horečku v Sieře Leone, Libérii a Guineji nakazili, tvořily prý děti asi pětinu.

Nová studie UNICEF se zabývala dopady nejhorší zaznamenané epidemie eboly v dějinách lidstva na životy devíti milionů dětí, které žijí v zasažených oblastech západní Afriky.

Kromě ztráty rodičů či osoby, která je živila, postihlo děti také uzavření škol, které vlády zasažených zemí prosadily jako opatření proti šíření nemoci.

Školní docházku tak na několik měsíců přerušilo asi pět milionů dětí.

Děti se staly i oběťmi smrtelné choroby: u mladších pěti let se úmrtnost pohybuje kolem 80 %, u dětí do jednoho roku věku dokonce až kolem 95 %.

"Epidemie skončí teprve tehdy, až nebudeme mít ani jediný případ. Nemůžeme si dovolit být neopatrní," uvedla Barbara Benteinová, koordinátorka UNICEF pro ebolu.

Další zdravotní rizika v regionu

Ani konec epidemie, který by podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mohl nastat do poloviny tohoto roku, však prý nepřinese západoafrickým zemím výraznější úlevu.

Přetížené zdravotnické systémy podle UNICEF nezvládaly zajistit očkování dětí proti závažným nemocem, jako jsou například spalničky. Ty už propukly u dětí v regionu Boké na severu Guineje a počet nakažených se zvyšuje i v Libérii. Epidemie eboly podle UNICEF také výrazně omezila boj s malárií, akutní podvýživou či virem HIV.

UNICEF uvádí, že od srpna 2014 dodal do postiženého regionu přes 6600 tun humanitární pomoci.

Ebola se začala šířit v prosinci 2013 z Guineje. Tento týden uplyne právě rok od prvního oficiálního potvrzení, že se jedná skutečně o ebolu, která se předtím vyskytovala především ve střední Africe. Nemocí se nakazilo téměř 24 600 lidí. Minulý týden WHO potvrdila, že obětí epidemie je již více než 10 000.

 

Právě se děje

Další zprávy