Kvůli atentátu v Manchesteru je v Británii osm lidí ve vazbě, stav ohrožení je stále kritický

ČTK ČTK
26. 5. 2017 16:47
V souvislosti s pondělním teroristickým útokem v Manchesteru je ve vazbě stále osm lidí. Dvě osoby už ale britská policie propustila znovu na svobodu. Ve Velké Británii nadále trvá stupeň nejvyššího ohrožení terorismem. Útok na koncertě americké zpěvačky Ariany Grande si vyžádal celkem 22 obětí.
Manchester po útoku.
Manchester po útoku. | Foto: Reuters

Londýn - Britská policie zadržela kvůli pondělnímu teroristickému útoku v Manchesteru celkem deset lidí. Dva z nich - čtyřiatřicetiletou ženu a šestnáctiletého chlapce - ale mezitím bez obvinění propustila.

Poslední ze zadržených skončil ve vazbě v pátek ráno. Policie ho zatkla ve čtvrti Moss Side v centru severoanglického města. 

Ve vazbě je tak nyní osm lidí ve věku 18 až 36 let. V souvislosti s atentátem prohledali vyšetřovatelé také další domy.

Ačkoli ohrožení terorismem zůstává na nejvyšším stupni, nemá vláda informace, že by některé z akcí o nadcházejícím víkendu hrozil atentát.

Na pondělí v Británii připadá takzvaný Jarní svátek, kdy se bude konat řada veřejných akcí včetně finále fotbalového Anglického poháru, v němž se v Londýně utkají kluby Arsenal a Chelsea.

Komunikace s USA obnovena

Británie mezitím také obnovila výměnu informací s americkými tajnými službami.

Data Britové do USA přestali posílat ve čtvrtek v reakci na úniky utajovaných informací do tisku. V amerických médiích se krátce po útoku objevila třeba totožnost atentátníka, kterou chtěli vyšetřovatelé utajit, či fotky z místa činu.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson po setkání se svým protějškem Borisem Johnsonem v Londýně úniky odsoudil a uvedl, že za ně USA přebírají plnou zodpovědnost.

Zároveň vyjádřil přesvědčení, že "zvláštní vztah" mezi USA a Británii nijak nepoznamenají. Už ve čtvrtek odsoudil úniky také americký prezident Donald Trump. Přislíbil potrestání viníků.

Teroristický útok v multifunkční hale v Manchesteru si vyžádal 22 obětí a 116 zraněných.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že předpokládaný atentátník Salman Abedi nenaplánoval útok sám, ale pomáhala mu síť teroristů.

Podle náměstka ministryně vnitra Bena Wallace jsou policisté na dobré cestě, aby síť odhalili. 

Předvolební kampaň znovu ožila

Po třídenní pauze se opět rozběhla také kampaň před předčasnými parlamentními volbami, které se uskuteční 8. června.

Na první velké akci od pondělního útoku dal předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn zvýšenou hrozbu teroru do souvislosti s britskými vojenskými operacemi v zahraničí.

Vláda, kterou by po předčasných volbách sestavovala jeho strana, by podle něj změnila zahraniční politiku tak, aby "spíše snižovala, než zvyšovala hrozbu".

V případě vítězství Labouristické strany slíbil také ukončit šetření v oblasti bezpečnosti. Kritici jeho proslov označili za necitlivý. Corbyn podle nich manchesterský útok zneužil pro politické cíle.

Podle nového průzkumu, prvního od atentátu v Manchesteru, labouristé stáhli náskok konzervativců před volbami na pět procentních bodů.

Islamističtí teroristé spoléhají na symbolickou hodnotu útoku, to jim britská společnost nedopřeje, tady se nikdo nedá zastrašit, říká Jiří Přibáň. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy