Kvóty pro ženy, daně, rodičovská. Hádání o vládu začíná

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
Aktualizováno 4. 10. 2013 19:00
V Berlíně startují první rozhovory o velké koalici CDU a SPD. Jednoduché nebudou
O požadavcích by se mělo mluvit dopředu...
O požadavcích by se mělo mluvit dopředu... | Foto: Reuters

Berlín - Nejvyšší představitelé konzervativní unie CDU/CSU německé kancléřky Angely Merkelové a dosud opoziční sociální demokracie (SPD) se v Berlíně sešli k sondážním rozhovorům o vytvoření příští vládní koalice.Konkrétní závěry se od setkání zatím nečekají, ale strany by si mohly ujasnit, ve kterých sporných bodech je šance najít společnou řeč a ve kterých nikoli.

Po předběžných sondážích musí ještě konvent 200 delegátů SPD rozhodnout, zda dají zelenou zelenou vlastním formálním koaličním rozhovorům s CDU/CSU.´

A to je podle generální tajemnice Andrey Nahlesové, která je představitelkou levého křídla uvnitř SPD, stále otevřené. Politička přitom odhaduje, že nová vláda by mohla být zformována až v prosinci nebo dokonce v lednu.

Hlasy proti velké koalici zazněly těsně před zahájením dnešních předběžných jednání z regionální organizace SPD v nejlidnatější německé spolkové zemí Severní Porýní-Vestfálsko.

"Dnes 4. října... je velká většina členské základny SPD proti velké koalici," tvrdil dnes v rozhlasové stanici Deutschlandfunk šéf skupiny porýnských poslanců SPD ve Spolkovém sněmu Axel Schäfer.

Co vše musí být v případné koaliční smlouvě?

Před prvním koaličním oťukáváním mezi německými sociálními (SPD) a křesťanskými demokraty (CDU), které začíná v Berlíně, se "roztrhl pytel" s požadavky, co všechno má být napsáno v případné společné koaliční smlouvě.

Křesťansko-demokratická unie Angely Merkelové sice 22. září se 42 procenty hlasů s přehledem vyhrála německé volby, k vládnutí ale potřebuje koaličního partnera.

Hned po volbách se ozvala - ústy šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze - ta část SPD, které jde hlavně o Evropskou unii. Žádali konec přísných úsporných opatření v Evropě. "V téhle politice Merkelová nebude moci pokračovat," řekl Schulz v rozhovoru pro týdeník Spiegel.

Pak přišlo s vlastním požadavkem pro změnu levicové křídlo SPD. "Ano" řekne jen tehdy, pokud velká koalice zvýší daně.

Následně se o slovo přihlásily sociálnědemokratické ženy. S velkou koalicí SPD s CDU prý budou souhlasit pouze v případě, že budoucí vláda schválí kvóty pro ženy v dozorčích radách a zruší nedávno zavedený rodičovský příspěvek.

Šéfka CDU Angela Merkelová a předseda SPD Sigmar Gabriel.
Šéfka CDU Angela Merkelová a předseda SPD Sigmar Gabriel. | Foto: Reuters

Rodičovská pro dědečky?

"Kvóta pro ženy a zrušení rodičovského příspěvku jsou témata, která hrála ústřední roli v naší předvolební kampani. Bez nich nemůže z pohledu žen SPD vzniknout žádná koaliční smlouva," cituje Spiegel Online předsedkyni Pracovního kruhu sociálnědemokratických žen Elke Fernerovou.

Právě zavedení rodičovské ale bylo jedním z klíčových projektů minulého volebního období, jenž nese podpis lidí od kancléřky Merkelové. Zásadní je hlavně pro bavorskou CSU, která se jí podle německých analytiků za žádnou cenu nevzdá.

Dvojblok CDU/CSU by rodičovskou dokonce rád ještě rozšířil. Chystá kupříkladu obdobnou "dovolenou" pro prarodiče - babičky a dědečky. Rodičovský příspěvek mají každopádně nadále dostávat všichni rodiče, kteří nechtějí dát dvou- a tříleté děti do předškolního zařízení.

Černá a bílá

Představa sociálnědemokratické SPD je ale zcela opačná: rodičům chce příspěvek vzít a ušetřené peníze investovat do výstavby, rozšíření a modernizace školek a jeslí. #foto3

Podobně se dvě největší politické strany rozcházejí i v dalších věcech.

Ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) nechce kupříkladu ani slyšet o jakémkoliv zvyšování daňové zátěže. "Stát musí vyjít s penězi, které má," řekl v rozhovoru pro deník Bild. "Volič to jasně potvrdil," zdůraznil.

Běh na dlouhou trať

Než velká koalice v Německu skutečně vznikne, každopádně ještě potrvá, shodují se komentátoři v Německu. Byť se o černo-rudé vládě (černá pro CDU, rudá pro SPD) coby nejpravděpodobnější variantě mluví už od volebního večera.

Za pravdu jim dávají i sami politici. "Teď hlavně potřebujeme čas pro jednání a sondování," uvedla generální tajemnice SPD Andrea Nahlesová.

"Až v rámci těchto jednání budeme diskutovat o jednotlivých tématech," usměrnila své - zjevně příliš hlasité - spolustraníky. "Vše další, co se veřejně vyhlašuje, nám moc nepomůže."

 

Právě se děje

před 7 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 53 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy