Kvóty pro cizince: Evropa chystá odvetu proti Švýcarsku

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
10. 2. 2014 14:20
Francie, Německo i Lucembursko ostře protestují proti zavedení kvót pro cizince.
Výprava Švýcarska v Soči.
Výprava Švýcarska v Soči. | Foto: Reuters

Bern / Brusel - "Přelomový výsledek, jehož důsledky nelze odhadnout." Tak hodnotí nedělní referendum ve Švýcarsku tamní novinář Peter Blunschi ze serveru Watson.ch.

V jediné větě tak shrnul, jak moc je den starý verdikt švýcarských voličů zásadní. A proč ho nahlas kritizuje celá Evropa.

Otevřeně xenofobní předvolební plakát švýcarských Svobodných z roku 2007
Otevřeně xenofobní předvolební plakát švýcarských Svobodných z roku 2007 | Foto: SVP

Hlasování o "masovém přistěhovalectví", které těsně vyhráli švýcarští nacionalisté (hlas jim dalo 50,3 procenta voličů), snese srovnání s rozhodnutím Švýcarů z roku 1992. Tehdy odmítli vstup Švýcarska do Evropského hospodářského prostoru (EHP).

Aby malá, na vývoz orientovaná švýcarská ekonomika zmírnila ztráty, které z "ne" plynuly, vyjednala tamní vláda s EU v 90. letech bilaterální dohody. Přístup na evropský vnitřní trh je totiž pro Švýcary klíčový - jen do německé spolkové země Bádensko-Württembersko proudí tolik švýcarského zboží jako do Spojených států.

"Na oplátku muselo Švýcarsko umožnit volný pohyb osob," připomíná Peter Blunschi. Až země volný pohyb omezí, musí počítat s evropskou odvetou.

"Budoucnost vztahu (Švýcarska) s Evropskou unií je stejně nejasná, jako byla po 'ne' vstupu do EHP," tvrdí.

Odpověď EU

Švýcarská vláda teď má tři roky na to, aby obnovila kvóty pro cizince, kteří v zemi pracují. Kromě toho musí zajistit, aby při obsazování volných pracovních míst dostávali přednost vždycky Švýcaři.

Ani Brusel ale nezahálí. Jak píše německý server Spiegel Online, Unie už plánuje, jak na výsledek švýcarského referenda zareaguje.

Billboard Švýcarské lidové strany, který vyvolal hodně kritiky.
Billboard Švýcarské lidové strany, který vyvolal hodně kritiky. | Foto: Reuters

"Nemůžeme ho jen tak bez odporu přijmout," řekl deníku Kölner Stadt-Anzeiger šéf zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok. Pokud chce Švýcarsko zůstat součástí evropského vnitřního trhu, musí umožnit volný pohyb pracovních sil, upozorňuje vlivný europoslanec.

"(Výsledek referenda) způsobí Švýcarsku mnoho potíží", řekl už v neděli večer v televizi ARD i německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Hrozba z Paříže

Proti zavedení kvót pro cizince nejvíc protestují vlády zemí, které se Švýcarskem sousedí. Nelíbí se Německu, Francii ani Lucembursku.

Zřejmě nejostřejší reakce přišla z Paříže.

"Je to špatná zpráva pro Evropu," nechal se slyšet francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. "Naše vztahy se Švýcarskem přehodnotíme," řekl v rozhovoru pro stanici RTL.

Francouzů ve Švýcarsku žije a pracuje 104 000, Němců dokonce kolem 300 000.

Zaměstnáni jsou hlavně jako lékaři, manažeři nebo vědci. "Také však jako číšníci, což v oblastech používajících švýcarskou němčinu občas vyvolává kousavé dotazy, zda se 'nyní smí objednávat jen ve spisovné němčině'," napsala před časem agentura DPA.

Pochvala od euroskeptiků

Přesto se i v Německu najdou tací, kteří Švýcary za referendum chválí. Byť bylo podle komentátorů namířeno primárně proti Němcům.

Pomyslné uzavření závory hraje před blížícími se evropskými volbami do karet hlavně těm, kteří chtějí evropskou integraci zastavit a na boji s cizinci stavějí svou předvolební kampaň.

"Nezávisle na obsahu švýcarského referenda je třeba i v Německu vytvořit takový imigrační zákon, který stojí na kvalifikaci a schopnosti přistěhovalců se integrovat," prohlásil v pondělí šéf euroskeptické Alternativy pro Německo (AfD) Bernd Lucke.

Švýcarsko je podle něj dobrým příkladem, jak by takový model mohl vypadat.

Aplaudují i další evropští pravicoví populisté a euroskeptici - Francouzka Le Penová, Rakušan Strache či Nizozemec Wilders.

Strach ze vzdělané konkurence

Ve Švýcarsku žije odhadem skoro 1,9 milionu cizinců, kteří tvoří skoro 24 procent obyvatelstva.

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian (vpravo) a ministr zahraničí Laurent Fabius opouštějí Elysejský palác po jednání obranné rady státu o Sýrii.
Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian (vpravo) a ministr zahraničí Laurent Fabius opouštějí Elysejský palác po jednání obranné rady státu o Sýrii. | Foto: Reuters

Každý rok jich navíc podle statistik přibývá.

"Silná migrace tu působí konkrétní problémy," vysvětluje novinář Blunschi, proč nakonec většina Švýcarů hlasovala pro omezení přistěhovalectví. "V městských aglomeracích je málo volných bytů, ulice a vlaky jsou čím dál plnější."

Dřív jezdili do Švýcarska hlavně cizinci bez kvalifikace, kteří dostávali práci, o níž tu nikdo nestál. V posledních letech ale do země proudí hodně vzdělaných lidí, kteří se Švýcary bojují i o ta nejlepší pracovní místa.

"Právě to vede k obavám ze mzdového dumpingu a ztráty práce," uzavírá Peter Blunschi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy