Květinářka předávala ukrajinské armádě zprávy o pohybu Rusů. Ti ji dopadli a umučili

Martin Novák Martin Novák
5. 12. 2022 6:07
Její život je příběhem velké statečnosti a sebeobětování. Na konci listopadu, kdy si Ukrajina připomíná výročí začátku protestů na Majdanu, prezident Volodymyr Zelenskyj posmrtně udělil státní vyznamenání Viktorii Ivanovové z dvacetitisícového města Trosťanec.
Viktorii Ivanovovou ruští vojáci zatkli 13. března, její tělo našli obyvatelé Trosťance až za dva měsíce.
Viktorii Ivanovovou ruští vojáci zatkli 13. března, její tělo našli obyvatelé Trosťance až za dva měsíce. | Foto: Facebook Jurije Bovy

To leží v Sumské oblasti nedaleko ruské hranice. Protože zde nebyla armáda, ruští okupanti se hned na začátku invaze 24. února dostali do centra města. Oddíly místní domobrany nemohly valící se tanky a obrněné transportéry zastavit.

Starosta Jurij Bova a vedení města v poslední chvíli uprchli a začali v okolních vesnicích organizovat odboj. Bova později uvedl, že v ruský útok příliš nevěřil, ale když nastal, považoval za smysluplnější prchnout a soustředit se na odboj než pasivně čekat, až si pro něj okupanti do jeho kanceláře nebo bytu přijdou.

Partyzáni přepadali ruské konvoje v okolí Trosťance, zatímco místní lidé se museli nějakým způsobem přizpůsobit nové realitě. Město je známé především velkou továrnou na cukrovinky, která patří firmě Mondelez. V Trosťanci nejen pro Ukrajinu, ale i pro několik dalších zemí vyráběla sušenky Oreo.

Fabrika po začátku okupace zavřela, stejně jako mnoho služeb, restaurací a obchodů. Ve městě vlastnila jeden obchod také Viktoria Ivanovová - provozovala květinářství. Když kvůli invazi přestalo fungovat zásobování potravinami, zapojila se do humanitární pomoci a rozvážela po Trosťanci jídlo seniorům.

Kromě toho ale matka jednoho syna dělala ještě další věc. Potají. Zapojila se do skupiny, která sledovala pohyb a přesuny ruských vojsk. Informace a fotografie předávala ukrajinské armádě. Skupina měla celkem čtyřicet členů a komunikovala mobilními telefony přes aplikaci Viber. Původně měla název 42600, později se přejmenovala na Škola. Ivanovová svých cest využívala k fotografování Rusů, odesílala také souřadnice ruských pozic a kontrolních stanovišť.

Snímek, který pořídil fotograf agentury Reuters v centru Trosťance 30. března, čtyři dny po osvobození města.
Snímek, který pořídil fotograf agentury Reuters v centru Trosťance 30. března, čtyři dny po osvobození města. | Foto: Reuters

Těžké boje v Trosťanci 

Podle výpovědí obyvatel města se Rusové zpočátku chovali zdrženlivě, ale když je pak ukrajinská armáda a místní domobrana začaly napadat a ostřelovat, jednali s civilisty surově. Prováděli kontroly v domech, rabovali, vyhrožovali lidem smrtí.

Ivanovové vše vycházelo až do 13. března, kdy ji na ulici zastavila ruská vojenská hlídka a chtěla, aby jí ukázala mobil. V něm našli fotografie ruských kolon a techniky a zprávy, které květinářka předávala ukrajinské armádě. Vojáci ženu zatkli a odvezli na neznámé místo.

V Trosťanci se později strhly prudké boje o každou ulici a dům na konci města. Na rozdíl od jiných oblastí se odsud ruští okupanti nestáhli bez odporu, takže do města vstoupila 93. brigáda ukrajinské armády. V bitvě bylo zničeno hlavní náměstí a paradoxně to jediné, co zůstalo stát, byl na podstavci starý sovětský tank z druhé světové války. Symbolem ruské okupace v Trosťanci se stala fotografie spálených železničních vagonů, které shořely při přestřelkách kolem nádraží.

"Nefungují dodávky elektřiny ani vody, lidé nemají přístup k lékům. Okupanti zastřelili ženu, která jela po městě na kole. Neumožňují pohřbít mrtvé, je velký problém s ukládáním těl v márnici," popsal tehdejší situaci v Trosťanci gubernátor Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj. Město ukrajinští vojáci osvobodili 26. března, ale ani v následujících dnech rodina nikde nenašla Viktorii Ivanovovou. V místech, kde Rusové drželi zajatce a zatčené, nebyla.

Až po více než měsíci a půl - shodou okolností v den jejích narozenin - jeden z obyvatel Trosťance našel její tělo u skladu s obilím za městem. Rusové Ivanovovu zastřelili, ale na jejích ostatcích byly patrné známky krutého a surového mučení.

"Nikdy nezapomeneme na naši krajanku, která zemřela rukou okupantů," napsal ke zprávě o vyznamenání Viktorie Ivanovové starosta Trosťance Jurij Bova.

Video: Dobrovolníci pomáhají lidem v Bachmutu. Vozí jim jídlo

Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy