Kuriózní souboj. O post starosty v peruánské obci se utkají Hitler a Lenin

ČTK ČTK
21. 9. 2018 18:55
Na úřad tamního starosty v peruánské obci Yúngar kandidují muži jménem Hitler Alba Sánchez a Lenin Vladimir Rodríguez.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Lima - V peruánské obci Yúngar zažívají místní obyvatelé kuriózní předvolební kampaň, tedy alespoň z evropského úhlu pohledu. Na úřad tamního starosty ve volbách, které se uskuteční 7. října, proti sobě totiž kandidují muži jménem Hitler a Lenin. Informoval o tom server peruánské rozhlasové a televizní stanice RPP.

"Jsem dobrý Hitler," tvrdí o sobě jeden z kandidátů na starostu Yúngaru, který se jmenuje Hitler Alba Sánchez. Souboj o hlasy voličů svede s mužem jménem Lenin Vladimir Rodríguez.

Sánchez přiznal, že jméno mu otec zřejmě vybral podle nacistického diktátora Adolfa Hitlera, ale ne proto, že by ho nějak obdivoval. "Můj otec mi dal tohle jméno, protože znělo exoticky. Činy Hitlera nejspíš vůbec neznal," řekl Sánchez peruánskému rozhlasu.

Muž s křestním jménem po nacistickém vůdci věří, že jeho jméno v rozhodování voličů nebude hrát roli. Ostatně starostou Yúngaru byl už v letech 2011 až 2014.

V zemích Latinské Ameriky dávají rodiče s oblibou svým dětem jména známých osobností. Například prezidentem Ekvádoru je od loňska Lenín Moreno. Slavný terorista, původem z Venezuely, zvaný Carlos či Šakal dostal od rodičů jméno Ilich Ramírez Sánchez.

Na problémy se jménem ve školských letech vzpomíná nerad mexický fotograf Sergio Lenin Ocampo Torres. Obdiv k ruskému revolucionáři hrál roli při výběru jména i v případě brazilského hudebníka Osvalda Lenina Maceda Pimentela, známého jako Lenine.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy