Dávám Kurdům dalších šest dní na stažení, oznámil Erdogan. Hlídat je budou i Rusové

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2019 19:49
Kurdské milice v Sýrii dostanou na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších 150 hodin, počítáno od středy 23. října. Splnění tohoto ujednání poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. Prohlásil to podle agentury TASS turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na společné tiskové konferenci s ruským protějškem Vladimirem Putinem po jednání v Soči.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin při setkání v Ankaře.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin při setkání v Ankaře. | Foto: Reuters

"Během 150 hodin (kurdské jednotky) opustí třicetikilometrovou zónu. Odpočítávání této lhůty začne zítra v 12:00 místního času. Po uplynutí poskytnutých 150 hodin (zhruba šest dnů) začne rusko-turecké hlídkování západně a východně od místa operace Pramen míru," prohlásil Erdogan podle agentury TASS. Společné hlídky se mají pohybovat do hloubky deseti kilometrů syrského území od tureckých hranic.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov poznamenal, že od půlnoci 23. října vstoupí do oblasti turecké operace v Sýrii ruští vojenští policisté a syrští vojáci. Uvedl také, že Rusko a Turecko budou společně monitorovat situaci, aby zajistili plnění dohody ze Soči.

 

Právě se děje

Další zprávy