Kurdové získali kontrolu nad Kobani, vytlačili Islámský stát

ČTK ČTK
27. 6. 2015 19:43
Tvrdé boje o Kobani, které leží v provincii Halab u turecké hranice, se vedou od počátku první ofenzivy islamistů na město loni v září.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Kurdské síly v sobotu oznámily, že se jim podařilo vytlačit ze severosyrského města Kobani radikální organizaci Islámský stát (IS) a obnovit tak plnou kontrolu nad městem. Zabily přitom více než 60 islamistů. S odvoláním na kurdské zdroje a exilovou organizaci SOHR, která situaci v Sýrii dlouhodobě monitoruje z Londýna, o tom informovaly tiskové agentury.

Tvrdé boje o Kobani, které leží v provincii Halab u turecké hranice, se vedly už od počátku první ofenzivy islamistů na město loni v září. Letos v lednu se kurdským silám za pomoci leteckých úderů mezinárodní koalice podařilo sunnitské radikály porazit. Ve čtvrtek ale IS zahájil nový útok na město, který si během tří dnů vyžádal přes 200 obětí na životech.

Mluvčí kurdských milicí YPG citovaný agenturou Reuters uvedl, že město je plně pod kontrolou místních sil a panuje v něm klid. Kurdští bojovníci dnes už v Kobani s islamisty nebojovali, ale město pročesávali a pátrali po možných ukrytých ozbrojencích IS.

SOHR k bojům o Kobani rovněž sdělila, že kurdským silám opět pomáhaly letecké údery koordinované Spojenými státy. Při náletech na pozice islamistů blízko města prý bylo zabito 18 bojovníků Islámského státu. Tvrdé boje se podle exilové organizace odehrávaly v jižním okolí města.

Organizace Islámský stát ovládá kromě rozsáhlých oblastí na východě a severu Sýrie také zhruba třetinu Iráku, kterou získala během bleskové ofenzivy loni v červnu.

 

Právě se děje

Další zprávy