Kurdové zadrželi Iráčana, který je podezřelý z vraždy čtrnáctileté dívky v Německu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
8. 6. 2018 14:12
Iráčan Alí Bašár žil od roku 2015 v Německu. Teď je hlavním podezřelým v případu znásilnění a vraždy 14leté dívky.
Dvacetiletý Iráčan Alí Bašár, hlavní podezřelý z vraždy mladé Susanny.
Dvacetiletý Iráčan Alí Bašár, hlavní podezřelý z vraždy mladé Susanny. | Foto: ČTK

Berlín/Bagdád - Na severu Iráku zadrželi v pátek hlavního podezřelého ze znásilnění a vraždy 14leté dívky v západoněmeckém Wiesbadenu. Podle agentury DPA o tom informoval německý ministr vnitra Horst Seehofer.

Dvacetiletý Iráčan Alí Bašár žil od roku 2015 v Německu. Podle státního zastupitelství minulý týden opustil ubytovnu pro žadatele o azyl a spěšně odletěl spolu se svým otcem, matkou a pěti sourozenci. Celá rodina odletěla z letiště v Düsseldorfu do Istanbulu a dál do iráckého města Irbíl.

Podle německých médií přitom udala na letenkách falešná jména. Při kontrole na letišti se na to ovšem nepřišlo.

Podle Seehofera zadržely Bašára na žádost německé policie kurdské bezpečnostní složky. "Proces vydání bude nyní probíhat na základě mezinárodních pravidel," uvedl ministr vnitra.

Německé ministerstvo zahraničí už dopoledne varovalo, že Německo nemá s Irákem smlouvu o vydávání. V jednotlivých případech je podle mluvčí nicméně vydání podezřelého možné, záleží to ale na vůli iráckých úřadů.

Policii známý násilník

Čtrnáctiletá Susanna F. z Mohuče (Mainz) zmizela 22. května. Ve středu našli policisté její tělo v těžko přístupném terénu v okrajové čtvrti Wiesbadenu. Ve čtvrtek policie informovala, že se dívka stala obětí "sexuálního a násilného zločinu".

V souvislosti s činem policie zadržela 35letého žadatele o azyl z Turecka, později jej ale propustila.

Iráčan Bašár byl podle dřívějších informací německé policii známý. V minulosti byl podezřelý z účasti na několika rvačkách, a dokonce i ze znásilnění jedenáctileté dívky v ubytovně pro azylanty.

Do Německa přišel v říjnu 2015, kdy do střední Evropy po takzvané balkánské stezce proudily stovky tisíc uprchlíků. Německé úřady ale jeho žádost o azyl odmítly, proti čemuž se Bašár odvolal.

Případ smrti 14leté Susanny vyvolal na německé politické scéně ostrou debatu. Řada politiků varovala před populismem a paušálním obviňováním migrantů, podle dalších případ vyvolal pochybnosti o práci německých úřadů.

Oběť politiky Merkelové?

"Jsme všichni hluboce zasaženi tímto odpudivým činem," uvedl Volker Bouffier, premiér spolkové země Hesensko, v němž Wiesbaden leží. Vyjádřil pochopení pro pobouření, které čin vyvolal, populismus ale podle něj nyní ničemu nepomůže. Podle předsedy liberální strany FDP Christiana Lindnera vyvolává případ řadu otázek, mimo jiné tu, jak mohla irácká rodina Německo pod falešným jménem vůbec opustit.

"Susanna je další obětí pokrytecké a egoistické vítací politiky spolkové kancléřky Angely Merkelové," uvedla na Twitteru politička protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová.

AfD uspořádá v sobotu v Mohuči, kde zavražděná Susanna žila, demonstraci proti imigraci pod heslem "Dost! Konečně vyvodit důsledky." Další podobná demonstrace by se měla uskutečnit i v neděli. V oba dny se budou v Mohuči konat také demonstrace proti rasismu a nenávisti.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy