Kurdové zabili tři vojáky, Turci pak zaútočili stíhačkami

ČTK ČTK
4. 8. 2015 19:40
Terčem leteckých úderů bylo okolí města Daglica nedaleko hranice s Irákem, kde se v hornaté oblasti nachází údajně několik úkrytů radikálů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek/Ankara - Kurdští povstalci v úterý ráno zabili s pomocí miny ovládané na dálku v tureckém pohraničí tři turecké vojáky. Ankara útok připsala zakázané Straně kurdských pracujících (PKK).

Turecko s ní vypovědělo před čtrnácti dny mírový proces a od té doby při podobných incidentech na hranici přišlo o život 20 členů tureckých bezpečnostních sil. Turecké stíhačky v reakci na tento útok podnikly další nálety na pozice údajných kurdských rebelů na jihovýchodě Turecka.

Terčem leteckých úderů strojů typu F-16 bylo okolí města Daglica nedaleko hranice s Irákem, kde se v hornaté oblasti nachází údajně několik úkrytů radikálů. Útok trval okolo 35 minut a všechny cíle byly prý zničeny.

Turci zabili 260 Kurdů

Turecké letectvo zároveň útočí na tábory PKK v severním Iráku a za totéž období zabilo podle Ankary 260 Kurdů. Podle kurdských zdrojů při bombardování o víkendu přišlo o život i deset iráckých civilistů. Ankara ale trvá na tom, že se letadla nezaměřují na oblasti obývané Iráčany.

Nové nepřátelství po asi tříletém zklidnění vyvolal atentát spáchaný 20. července v tureckém pohraničním Suruçu. Zahynulo při něm 32 mladých kurdských aktivistů, což zahájilo spirálu násilí.

Turecký ministr energetiky Taner Yildiz dnes rovněž obvinil PKK z toho, že její bojovníci poškodili plynovod vedoucí z Ázerbájdžánu, a tak došlo k přerušení dodávek plynu z pole Šach Deniz. Jde o poslední z řady útoků na podobné energetické cíle, v uplynulých dnech došlo například k explozi u hlavního ropovodu vedoucího z Iráku.

Turecko na konci července oznámilo, že se začne aktivně podílet na boji proti radikálům z Islámského státu (IS) v Sýrii. Dalo americkému letectvu k dispozici základnu v Incirliku, ale zahájilo i tažení proti PKK.

Unie vyzvala k přiměřenosti

Evropský komisař pro sousedskou politiku a rozšíření Johannes Hahn dnes vyzval Turecko k uměřenosti v reakcích na činy PKK. "Evropská unie Turecku přiznává právo reagovat na jakoukoli formu terorismu, který musí být jednoznačně odsouzen. Reakce ale musí být úměrná, cílená a nesmí v žádném případě ohrozit politický dialog," sdělil Hanhn při setkání s tureckým ministrem pro evropské záležitosti Volkanem Bozkirem.

Spojené státy vedou leteckou koalici, která bojuje proti IS na severu Sýrie od loňského podzimu. Podobná koalice bojuje také v Iráku. Patří k ní také Británie, která dnes oznámila, že prodlužuje svou účast až do března 2017. Kdyby vláda získala při podzimním hlasování souhlas parlamentu, mohla by se britská letadla zapojit do bojů také v Sýrii.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes prohlásil, že Moskvě dělá rostoucí vliv Islámského státu starosti. Vyzval proto k řešení situace na mezinárodním poli. "Není tajemstvím, že ruská strana na té nejvyšší úrovni vyjadřuje zvýšené znepokojení nad tím, jak se dál rozšiřuje vliv takzvaného Islámského státu, jak roste území v Sýrii a v Iráku ovládané teroristy," řekl Peskov. "Moskva znovu vyzývá Evropu a USA ke spolupráci v boji s terorismem a s Islámským státem," dodal kremelský mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

Další zprávy