Kurdové se ještě nestáhli ze severu Sýrie, stěžuje si Erdogan. V pátek začnou hlídky

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2019 17:01
Kurdské milice YPG se podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana kompletně nestáhly ze 30 kilometrů širokého pásma v severovýchodní Sýrii podél turecko-syrské hranice. Erdogan uvedl, že si vymezuje právo proti Kurdům znovu zahájit ozbrojenou ofenzivu. Syrská vláda vyzvala kurdské oddíly, aby se připojily k její armádě.
Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters

Erdogan ve vystoupení v tureckém parlamentu neřekl, že by se Ankara chystala k obnově bojů proti Kurdům bezprostředně. Oznámil také, že v pátek začnou v pásmu fungovat turecko-ruské vojenské hlídky, avšak zatím jen v oblasti široké sedm kilometrů. Dohoda počítala s hlídkami do hloubky deseti kilometrů na syrském území

Na ustavení společných hlídek se obě země dohodly minulý týden, kdy o 150 hodin prodloužily příměří, které předtím Turecko domluvilo se Spojenými státy. Turečtí představitelé opakovaně hrozili Kurdům likvidací, pokud se z pásma nestáhnou do stanoveného termínu, který vypršel v úterý v 16:00 SEČ.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý prohlásil, že se YPG z pohraničního pásma stáhly podle podmínek rusko-turecké dohody. Turecký ministr obrany Hulusi Akar ale jen několik hodin předtím tvrdil, že Kurdové u tureckých hranic stále operují.

Turecko zahájilo na severovýchodě Sýrie u svých hranic 9. října operaci Pramen míru s cílem vytlačit z oblasti kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristy. Turecká vláda plánuje v oblasti vytvořit zónu, kam chce z Turecka přemístit velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků. Snahou Ankary je ale zejména omezit vliv syrských Kurdů u svých hranic, na jejichž druhé straně, v jihovýchodním Turecku, žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.

Syrská státní média ve středu informovala o dalších střetech mezi tureckou a syrskou armádou na severovýchodě Sýrie. Tam se poprvé tyto dvě armády střetly už v úterý, kdy při tom zemřelo nejméně 13 syrských vojáků.

Syrská armáda vstoupila do této oblasti po několika letech až tento měsíc po dohodě se syrskými Kurdy, kteří během občanské války vytvořili v regionu vlastní autonomii, Damaškem neuznanou. Kurdské milice totiž začátkem října přestal podporovat Washington, s nímž YPG bojovaly několik let proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Turecká média také informovala, že při úterních střetech turecké a syrské armády zajalo Turecko 18 vojáků, zřejmě syrských. Turecké ministerstvo obrany na Twitteru v noci uvedlo, že kvůli těmto zajatcům komunikuje s Ruskem.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy