Kurdové dobyli poslední baštu Islámského státu na východě Sýrie, tvrdí pozorovatelé

ČTK ČTK
16. 2. 2019 8:55
Exilová Syrská organizace pro lidská práva oznámila, že povstalci podporovaní Spojenými státy obsadili v sobotu poslední baštu Islámského státu na východě Sýrie. Zbývající islamističtí bojovníci se podle ní vzdali, uvedla agentura Reuters s tím, že zprávu zatím nemohla ověřit.
Bojovníci Syrských demokratických sil (ilustrační snímek).
Bojovníci Syrských demokratických sil (ilustrační snímek). | Foto: Reuters

Syrská organizace pro lidská práva, sídlící v Británii a monitorující boje v Sýrii za pomoci místních informátorů v terénu, uvedla, že posledních několik set bojovníků Islámského státu, včetně mnoha cizinců, se v posledních dvou dnech vzdalo arabsko-kurdské koalici SDF. Někteří radikálové se ale stále mohou skrývat v podzemních tunelech.

Kurdy vedená koalice SDF za přispění amerických náletů vedla ofenzívu proti posledním jednotkám radikálů z Islámského státu, které se opevnily v enklávě okolo syrské vesnice Baghúz, ležící na východ od řeky Eufrat u hranic s Irákem.

Útok na poslední baštu Islámského státu v nejvýchodnějším výběžku syrské provincie Dajr az-Zaur podle velitelů SDF zpomalovalo, že obránci využívali zbývající civilisty ve vsi jako lidské štíty.

 

Právě se děje

Další zprávy