Kubánské úřady zadržely před papežskou návštěvou až 20 disidentů

ČTK ČTK
20. 9. 2015 11:40
Kubánská policie zadržela na dvě desítky opozičních předáků a disidentů, aby jim zabránila v účasti na akcích spojených s papežovou návštěvou a varovala je, aby se během ní zdrželi opozičních aktivit. Zadržení disidenti si přitom od papežovy návštěvy žádné změny na Kubě neslibují. "Svatý otec na Kubě nic nezmění. Neočekáváme od Františka mnoho, protože přijíždí diskutovat o vztazích mezi Kubou a Spojenými státy, ne aby něco řešil," řekla jedna z nich Berta Solerová.
Foto: Reuters

Havana - Zatímco havanské centrální náměstí Revoluce dnes ozdobil kromě portrétu Che Guevary i obraz papeže Františka, kubánské úřady před zahájením návštěvy hlavy římskokatolické církve neváhaly zadržet či varovat desítky disidentů.

Policie podle Elizarda Sáncheze, šéfa Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření, zatkla deset až dvacet kubánských opozičních aktivistů, aby jim zabránila v účasti na akcích spojených s papežovou návštěvou. "Dalším bylo vyhrožováno či byli varování, aby se během papežské návštěvy zdrželi opozičních aktivit," uvedla agentura Reuters.

Papež dorazil na Kubu v sobotu, dnes v rámci své třídenní návštěvy odslouží první mši. Sejít se má s kubánským vůdcem Raúlem Castrem a není vyloučeno ani setkání s jeho bratrem a zakladatelem komunistického režimu na ostrově Fidelem Castrem.

Mezi zadrženými disidenty byly i tři členky opozičního hnutí Dámy v bílém, které se chtěly s Františkem setkat ve vatikánské rezidenci v Havaně. Berta Solerová, Miriam Leyvová a Martha Beatriz Roqueová byly vězněny několik hodin. Dnešní mše se přesto chtějí zúčastnit.

Solerová nicméně od papežovy návštěvy žádné změny na Kubě nečeká. "Svatý otec na Kubě nic nezmění. Neočekáváme od Františka mnoho, protože přijíždí diskutovat o vztazích mezi Kubou a Spojenými státy, ne aby něco řešil," řekla agentuře Reuters.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy