Nevídaný odpor sílí. Kubánci už mají komunismu dost, pomáhá jim internet i hudba

Helena Truchlá Helena Truchlá
13. 7. 2021 6:32
"Už žádné lži, můj lid volá po svobodě," zpívají kubánští muzikanti ve virálním hitu s názvem Domov a život. Píseň umělců žijících na Kubě i v exilu v USA se stala symbolem sílících protestů na ostrově, který od roku 1959 ovládají komunisté. V neděli se v zemi odehrála největší demonstrace za posledních 30 let. Kubáncům dochází trpělivost s útlakem, špatnou ekonomickou situací i řádící pandemií.

Pětice hudebníků v čele s miamským reggaetonovým duem Gente de Zona si vysloužila masivní kritiku vlády kvůli svým protirežimním písním. Název hitu Domov a život je parafrází původního hesla komunistické revoluce "domov, nebo smrt". A melodie písně zněla na ostrově i tuto neděli při masových protestech. "Je důležitým symbolem, který spojuje lidi," říká kubánský muzikant Renay Kairus Perez. Jeho kapela Porno para Ricardo dostala před lety zákaz vystupovat a on sám pak odešel do exilu do Prahy.

"Situace na Kubě je obscénní. Několik málo rodin vládne celému ostrovu a těží z diktatury, která tam panuje. Vojenský režim založený na komunistických ideálech se nechce vzdát moci, což způsobuje ekonomické problémy," odpovídá Kairus Perez na otázku, proč se jeho krajané bouří. 

Videoklip k písni Domov a život:

Video: Yotuel

Do ulic vyšly v neděli po celé zemi tisíce lidí. Jak informují zahraniční zpravodajské servery, vadí jim pomalé očkování proti nemoci covid-19 i vlekoucí se ekonomická krize. Jedenáct milionů obyvatel ostrova kvůli ní trpí nedostatkem běžného zboží včetně jídla a léků, na denním pořádku jsou i výpadky elektřiny.

Kairus Perez zdůrazňuje, že pandemie samotná i špatná ekonomická situace, kterou zhoršují i sankce Spojených států (ty se ale na léky ani jídlo nevztahují) a útlum příjmů z turismu, jenom posilují dlouhodobou nespokojenost lidí s vládnoucím režimem. 

Ten se s protesty až donedávna nemusel vypořádávat příliš často. V posledních měsících ale odpor sílí, mimo jiné i díky dostupnosti mobilního internetu, který tu funguje teprve od roku 2018 a za tu dobu se stal pro Kubánce cenným zdrojem informací. Připojení teď asi 60 procent obyvatelstva. 

A videa z demonstrací, které začaly v obci San Antonio de los Baños jihozápadně od hlavního města Havany, se na sociálních sítích objevovala i v průběhu neděle. "Zjevně to byl nějaký malý lokální protest, který se během malé chvíle rozšířil po celé zemi. To bylo ještě před několika roky nemožné," popisuje Kairus Perez. "Dřív jsme informace o protestech nebo třeba o dopadech ekonomické krize prostě neměli," dodává.

Nedělní demonstrace se nakonec rozrostly do rozměrů nevídaných v posledních třech dekádách. Jejich účastníci žádali pád diktatury a svobodu. Prezident a předseda kubánské komunistické strany Miguel Díaz-Canel, jehož odstoupení rovněž zaznělo mezi požadavky, povolal do ulic policii i speciální jednotky vyzbrojené samopaly. Víc než sto lidí skončilo ve vazbě a několik dalších utrpělo zranění. 

Díaz-Canel pak z protestů obvinil Spojené státy a vyzval kubánské "revolucionáře, všechny komunisty, aby vyrazili do ulic", kdykoliv budou svědky "snah o provokace". 

Lidé už toho mají dost

Podle muzikanta Kairuse Pereze si změnu politické situace na Kubě přeje většina obyvatel. "Podle mě je to vidět. Starší generace možná vládu ještě podporuje, ale takových je méně a méně. Normalitou života na Kubě je krize. Ale svět se mění a myslím, že lidé toho mají už dost. Jsou prostě unavení," říká. 

Prezident Díaz-Canel převzal vládu nad ostrovem od Raúla Castra, který už dříve vystřídal svého bratra Fidela. V čele režimu tak po 62 letech od komunistického převratu stojí někdo jiný než člen této rodiny. Uvolnění ale střídání nepřineslo. "Castro pořád řídí situaci zpovzdálí. A naším prezidentem je teď necharismatický muž, jehož vláda ještě víc ztratila legitimitu," míní muzikant v exilu Kairus Perez.

Důležitou součástí volání po změně jsou i umělci a intelektuálové, kteří vládu kritizují a žádají, aby s nimi zasedla k jednacímu stolu - často právě prostřednictvím hudby a jiných uměleckých forem. Jejich vystoupení se nyní díky internetu mohou šířit rychleji než kdy dřív, což se vláda snaží řešit omezováním připojení.

Přesto se jim daří budit pozornost. Například loni na podzim asi 200 mladých aktivistů protestovalo za propuštění zpěváka Denise Solise. Česko je jednou ze zemí, které v té souvislosti vyjádřily znepokojení nad potlačováním lidských práv na ostrově. Další věznění umělci v posledních měsících drželi hladovky, raper Maykel "El Osorbo" Castillo si loni v létě ve vězení na protest sešil k sobě rty. 

Videoklip k písni Domov a život, který poslední demonstrace provází, mezitím nasbíral - navzdory snahám komunistického vedení o zdiskreditování jejích interpretů - bezmála šest milionů zhlédnutí na sociální síti YouTube. Mladí Kubánci si jejím názvem doplňují profilové obrázky na sociálních sítích, píše agentura Reuters. "Ten song se stal symbolem. Ale takových je tu hodně, všechny usilují o totéž a všechny jsou důležité," je přesvědčený Kairus Perez.  

Sám doufá, že ke změně na Kubě dojde. "Ale je těžké předvídat, co se stane. Vy Češi jste zažili sametovou revoluci, tak sami víte, jak nečekaně se situace může proměnit," dodává. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy