Kubánci volí zastupitelstva, mnozí vzpomínají na Fidela Castra

ČTK ČTK
26. 11. 2017 20:29
Kubánci v neděli volí své představitele do místních zastupitelstev. Místní zastupitelé na základě kubánského volebního systému později zvolí část členů provinčních rad, které pak nominují polovinu členů parlamentu. Ti pak v únoru 2018 zvolí nového kubánského prezidenta.
Kubánská volební místnost.
Kubánská volební místnost. | Foto: Reuters

Havana - Miliony Kubánců v neděli vybírají členy místních zastupitelstev. Hlasování, které alespoň formálně ovlivní i výběr budoucí hlavy tohoto ostrovního státu, se koná téměř přesně rok poté, co zemřel bývalý kubánský vůdce Fidel Castro. Výsledky voleb budou známy v pondělí, informovala agentura Reuters.

Místní zastupitelé, které obyvatelé karibského ostrova vybírají, na základě kubánského volebního systému později zvolí část členů provinčních rad, které pak nominují polovinu členů parlamentu. Poslanci volí vedení země včetně hlavy státu.

Právě volba šéfa státu by se měla konat již 24. února příštího roku. Raúl Castro, který se nejvyšším představitelem země stal po svém bratru Fidelovi v roce 2008, se chce funkce hlavy státu vzdát. Nahradit by jej mohl viceprezident Miguel Díaz-Canel. V případě zvolení ale bude mít moc značně omezenou. Generálním tajemníkem Komunistické strany Kuby by měl totiž i nadále zůstat 86letý Raúl Castro.

"Především potřebujeme kontinuitu," řekl v neděli při odevzdávání svého hlasu Díaz-Canel. "Kubánští prezidenti budou vždy hájit revoluci a budou to vždy soudruzi, kteří pocházejí z lidu a jsou lidem voleni," dodal v odpovědi na otázku, zda bude příští hlavou státu.

Stejně jako zbytek Kubánců Díaz-Canel vybíral nové místní zastupitele z 27 000 kandidátů, kteří nominace získali na setkáních místních obyvatel. Uchazeči o křeslo v místních zastupitelstvech nemusí být bezpodmínečně členy komunistické strany.

Místní volby se konají den poté, co si Kubánci připomněli výročí úmrtí Fidela Castra, který téměř půl století rozhodoval o všech aspektech života na Kubě. Vůdce kubánské revoluce z roku 1959 zemřel 25. listopadu 2016 ve věku 90 let.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 44 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy