Kubánci volí zastupitelstva, mnozí vzpomínají na Fidela Castra

ČTK ČTK
26. 11. 2017 20:29
Kubánci v neděli volí své představitele do místních zastupitelstev. Místní zastupitelé na základě kubánského volebního systému později zvolí část členů provinčních rad, které pak nominují polovinu členů parlamentu. Ti pak v únoru 2018 zvolí nového kubánského prezidenta.
Kubánská volební místnost.
Kubánská volební místnost. | Foto: Reuters

Havana - Miliony Kubánců v neděli vybírají členy místních zastupitelstev. Hlasování, které alespoň formálně ovlivní i výběr budoucí hlavy tohoto ostrovního státu, se koná téměř přesně rok poté, co zemřel bývalý kubánský vůdce Fidel Castro. Výsledky voleb budou známy v pondělí, informovala agentura Reuters.

Místní zastupitelé, které obyvatelé karibského ostrova vybírají, na základě kubánského volebního systému později zvolí část členů provinčních rad, které pak nominují polovinu členů parlamentu. Poslanci volí vedení země včetně hlavy státu.

Právě volba šéfa státu by se měla konat již 24. února příštího roku. Raúl Castro, který se nejvyšším představitelem země stal po svém bratru Fidelovi v roce 2008, se chce funkce hlavy státu vzdát. Nahradit by jej mohl viceprezident Miguel Díaz-Canel. V případě zvolení ale bude mít moc značně omezenou. Generálním tajemníkem Komunistické strany Kuby by měl totiž i nadále zůstat 86letý Raúl Castro.

"Především potřebujeme kontinuitu," řekl v neděli při odevzdávání svého hlasu Díaz-Canel. "Kubánští prezidenti budou vždy hájit revoluci a budou to vždy soudruzi, kteří pocházejí z lidu a jsou lidem voleni," dodal v odpovědi na otázku, zda bude příští hlavou státu.

Stejně jako zbytek Kubánců Díaz-Canel vybíral nové místní zastupitele z 27 000 kandidátů, kteří nominace získali na setkáních místních obyvatel. Uchazeči o křeslo v místních zastupitelstvech nemusí být bezpodmínečně členy komunistické strany.

Místní volby se konají den poté, co si Kubánci připomněli výročí úmrtí Fidela Castra, který téměř půl století rozhodoval o všech aspektech života na Kubě. Vůdce kubánské revoluce z roku 1959 zemřel 25. listopadu 2016 ve věku 90 let.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Cizinci dostali za vraždu seniora v Žabčicích sedmnáct let vězení

Krajský soud v Brně ve středu poslal na 17,5 roku do vězení dva cizince původem z Ruska, kteří podle rozsudku v roce 2015 zavraždili seniora v Žabčicích na Brněnsku. Jeden je ve vazbě, druhý je vedený jako uprchlý. Rozsudek není pravomocný, obhájce jednoho z obžalovaných se na místě odvolal, ostatní strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. Mužům za vraždu hrozilo 20 let až výjimečný trest.

Obžalovaní Magomed Moldijev Israilov a Sajdchusejn Naurbajev podle státního zastupitelství dostali od neznámého člověka tip na vloupání do rodinného domu v Žabčicích. Po společné domluvě pak podle obžaloby 26. května 2015 do domu vnikli se zamaskovanými obličeji a vyzbrojeni krátkými střelnými zbraněmi. "Majitele domu fyzicky napadli, svázali mu ruce i nohy, přes ústa ho svázali pruhem látky," uvedla už dříve žalobkyně Zuzana Zámoravcová.

Poté čtyřiasedmdesátiletého muže podle žalobkyně delší dobu fyzicky napadali, kopali ho a bili pěstmi po celém těle včetně hlavy. Muž utrpěl mnohačetná zranění včetně zlomenin několika žeber. Seniora poté podle obžaloby udusili. V šatní skříni podle obžaloby následně založili požár a s cennostmi odjeli do Rakouska, uvedla dříve žalobkyně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy