reklama
 
 

Kubánci volí zastupitelstva, mnozí vzpomínají na Fidela Castra

26. 11. 2017 20:29
Kubánci v neděli volí své představitele do místních zastupitelstev. Místní zastupitelé na základě kubánského volebního systému později zvolí část členů provinčních rad, které pak nominují polovinu členů parlamentu. Ti pak v únoru 2018 zvolí nového kubánského prezidenta.

Havana - Miliony Kubánců v neděli vybírají členy místních zastupitelstev. Hlasování, které alespoň formálně ovlivní i výběr budoucí hlavy tohoto ostrovního státu, se koná téměř přesně rok poté, co zemřel bývalý kubánský vůdce Fidel Castro. Výsledky voleb budou známy v pondělí, informovala agentura Reuters.

Místní zastupitelé, které obyvatelé karibského ostrova vybírají, na základě kubánského volebního systému později zvolí část členů provinčních rad, které pak nominují polovinu členů parlamentu. Poslanci volí vedení země včetně hlavy státu.

Právě volba šéfa státu by se měla konat již 24. února příštího roku. Raúl Castro, který se nejvyšším představitelem země stal po svém bratru Fidelovi v roce 2008, se chce funkce hlavy státu vzdát. Nahradit by jej mohl viceprezident Miguel Díaz-Canel. V případě zvolení ale bude mít moc značně omezenou. Generálním tajemníkem Komunistické strany Kuby by měl totiž i nadále zůstat 86letý Raúl Castro.

"Především potřebujeme kontinuitu," řekl v neděli při odevzdávání svého hlasu Díaz-Canel. "Kubánští prezidenti budou vždy hájit revoluci a budou to vždy soudruzi, kteří pocházejí z lidu a jsou lidem voleni," dodal v odpovědi na otázku, zda bude příští hlavou státu.

Stejně jako zbytek Kubánců Díaz-Canel vybíral nové místní zastupitele z 27 000 kandidátů, kteří nominace získali na setkáních místních obyvatel. Uchazeči o křeslo v místních zastupitelstvech nemusí být bezpodmínečně členy komunistické strany.

Místní volby se konají den poté, co si Kubánci připomněli výročí úmrtí Fidela Castra, který téměř půl století rozhodoval o všech aspektech života na Kubě. Vůdce kubánské revoluce z roku 1959 zemřel 25. listopadu 2016 ve věku 90 let.

autor: ČTK | 26. 11. 2017 20:29

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama