Kubánci volí. Podobně zbytečně jako kdysi Češi

Zdeněk Mihalco
20. 1. 2008 13:00
Demokratizačním snahám pomáhá i český státní rozpočet
Už jen málo lidí na Kubě i mimo ni si pamatuje, jaký je vlastně svět bez Fidela Castra.
Už jen málo lidí na Kubě i mimo ni si pamatuje, jaký je vlastně svět bez Fidela Castra. | Foto: Reuters

Havana/Praha - Připomíná to volby v socialistickém Československu. Kubánci si mohou vybírat jen mezi komunisty. Pokud někdo nezemře nebo nezradí vlast, opakují se ve všech volbách ta samá jména.

Kandidátů do parlamentu je v dnešních volbách 614, míst v parlamentu je 614.

K volbám lidé oficiálně nemusí. Jenže neúčast u voleb znamená provokaci a problémy. Bojkot voleb je formou protestu. Proto kubánská opozice vyzývá, aby lidé do volebních místností nepřišli, nebo aby alespoň nevyplňovali volební lístky.

Pomáhají nadace i český stát

Když nemocný Fidel Castro předloni předal moc svému bratru Raúlovi, věřili někteří analytici, že se režim na jedenáctimilionové Kubě promění. Zatím se ale nezměnilo nic.

A pravděpodobně se nic zásadního nezmění ani po parlamentních volbách.

"Výběr kandidátů i způsob voleb je předem znám a v situaci, kdy máte na každé parlamentní místo jen jednoho, a k tomu pečlivě vybraného, kandidáta se velká překvapení konat nemohou," říká Jiří Knitl, vedoucí kubánské sekce nadace Člověk v tísni.

Foto: Aktuálně.cz

Právě Člověk v tísni dlouhodobě pomáhá kubánské opozici ve snaze režim na Kubě změnit. Nadace se na karibském ostrově angažuje přes deset let.

Snaží se zvýšit povědomí o katastrofálních životních podmínkách kubánských politických vězňů, které navíc podporuje třeba dodáváním léků. A podílela se třeba také na výrobě dokumentárních filmů zachycujících životy politických vězňů a jejich rodin.

Náklady organizace na kubánské projekty činí ročně asi šest milionů. Člověku v tísni přispívá i český stát.

"Nepřispíváme přímo žádné politické organizaci či disidentům, ale financujeme konkrétní projekty českých organizací," vysvětluje Helena Štohanzlová z Odboru lidských práv a transformační politiky.

Ministerstvo přispívá na projekty v devíti zemích. Kromě Kuby jsou to státy bývalého Sovětského svazu, balkánské země, Barma nebo Irák.

Na podporu demokratizace Kuby šly loni ze státního rozpočtu zhruba dva miliony korun, přičemž celkový rozpočet odboru ministerstva, který podporuje demokratizaci ve světě, byl loni 40 milionů korun.

Kdo změní Kubu? Možná sám Castro

Zatím však ani česká pomoc nestačí k tomu, aby se režim na Kubě změnil. Kdy se tedy dá očekávat posun? Podle některých analytiků se systém fungování země musí brzy alespoň částečně proměnit, a to kvůli nízké životní úrovni obyvatel a kolabující ekonomice.

Impulsem pro změnu by mohlo být definitivní předání moci Fidelem Castrem některému z nástupců.

Zda k tomu dojde, to zatím není jisté. Castro totiž do parlamentu kandiduje, což znamená, že bude zvolen. Rozhodující však bude parlamentní volba nových kubánských vládců. Ta by měla proběhnout v březnu.

 

Právě se děje

Další zprávy