reklama
 
 

Kubánci hlasují o nové ústavě. Má v komunistické zemi povolit soukromé podnikání

24. 2. 2019 13:38
Voliči na Kubě rozhodují v nedělním referendu o nové ústavě zajišťující pokračování vlády komunistické strany v chudé karibské zemi, kde bude zakotveno právo na soukromé podnikání.

Kubánské vedení dalo masivní kampaní obyvatelům najevo, že by základní zákon nahrazující dosavadní více než čtyři desetiletí starou ústavu měli schválit. Podle médií je plebiscit spíše formalitou. Opozice bez ohledu na to dala najevo nesouhlas sobotní demonstrací, při níž policie zatkla několik kritiků režimu.

Zatímco vláda v čele s prezidentem Miguelem Díazem-Canelem propaguje progresivní změny odrážející bídný stav kubánské ekonomiky, tedy uznání soukromého vlastnictví, posílení role trhu a zahraničních investic, opozice považuje úpravy za kosmetické a volá po zavedení demokratických pravidel.

Většina ekonomických změn je podle pozorovatelů spíše formalitou, neboť soukromé podniky již povolil bývalý prezident Raúl Castro a na Kubě kvůli neschopnosti státu ekonomicky zajistit všechny své zaměstnance fungují už řadu let.

Skupina oponentů režimu demonstrovala den před hlasováním v ulicích Havany. Lidé, mezi nimiž bylo několik již v minulosti vězněných disidentů, podle nezávislého webu 14ymedio.com požadovali "konec diktatury" a vyjadřovali nesouhlas s pořádáním referenda, které podle nich nic nezmění na nesvobodném charakteru kubánské společnosti.

Podle stanice Martí Radio se zatýkalo i ve městě Santiago de Cuba, kde se jedna z opozičních organizací rovněž snažila přesvědčovat lidi, aby nechodili hlasovat či řekli ústavě "ne". Již v průběhu týdne úřady zadržely několik předních kritiků režimu.

Kubánští představitelé tvrdí, že ústava, kterou již loni schválil parlament, odráží snahu modernizovat nejen ekonomiku, ale i nutnost změn ve vedení země. Zákon tak například omezuje funkční období prezidenta na nejvýše dvě pětiletá období po sobě a zavádí funkci premiéra.

Osmapadesátiletý Díaz-Canel, který loni nahradil v úřadu hlavy státu o téměř tři desetiletí staršího Raúla Castra, však podle opozice jakoukoli změnu směrem k demokracii nepřinesl a nic podobného se neočekává ani od nové ústavy.

VIDEO: Kubánský prezident Díaz-Canel. 

Novým kubánským prezidentem je Miguel Díaz-Canel | Video: Reuters |  01:13

autor: ČTK | 24. 2. 2019 13:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama