Kuba zavádí příděly na některé produkty, za krizi může i pokles venezuelské pomoci

ČTK ČTK
11. 5. 2019 7:38
Kubánská vláda v pátek oznámila, že kvůli vážné ekonomické krizi v zemi spouští přídělový systém na kuřata, vejce, rýži, fazole, mýdlo a další nedostatkové základní produkty. Kubánská ministryně obchodu Betsy Díazová Velázquezová ze zhoršení hospodářské situace obvinila administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, která zpřísnila obchodní embargo na Havanu. Podle ekonomů je ale na vině také pokles dovážené pomoci z Venezuely.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Spřátelená Venezuela je pro Kubu klíčovým partnerem, protože ostrovní zemi navzdory zoufalé situaci vlastní ekonomiky stále poskytuje surovou ropu. Dodávky této suroviny, kterou Kuba využívá v energetice a pro získávání tvrdé měny na otevřených trzích, však klesly o dvě třetiny.

Kuba dováží zhruba dvě třetiny potravin za asi dvě miliardy USD ročně (46 miliard Kč). Krátké výpadky v dostupnosti jednotlivých položek jsou běžné již roky. V posledních měsících ale chybí stále větší množství výrobků a na nedostatkové zboží, jako jsou kuřata nebo mouka, se do několika minut utvoří fronty, píše agentura AP.

Některé produkty jsou na příděl už v mnoha částech země, obchody například omezují množství, jaké si jedinec může zakoupit. Týká se to například kuchyňského oleje. Nové opatření se podle AP patrně dotkne celé země, kde žije 11 milionů lidí.

Obchody s potravinami jsou na Kubě státní a každý Kubánec má k dispozici potravinové lístky. Položky jako kuřata, mýdlo, rýži, fazole, vejce a podobně si nově Kubánci budou moci zakoupit jen v omezeném množství.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy