Kuba překvapila, do boje s ebolou posílá vlastní lékaře

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 21. 10. 2014 20:57
Zdravotníci navíc souhlasili s tím, že pokud se sami nakazí, nevrátí se z Afriky na "ostrov svobody", aby neohrozili vlastní obyvatelstvo.
Zdravotníků je pořád málo.
Zdravotníků je pořád málo. | Foto: Reuters

Havana - Kuba vysílá do boje s epidemií eboly na západě Afriky dalších 91 zdravotníků, kteří se přidají ke 160 krajanům, kteří už v ohnisku nákazy působí.

Pro "ostrov svobody" jde o otázku mezinárodní prestiže. Lékaři ostatně zlepšují renomé karibské ostrovní země už od dob kubánské revoluce.

Velkou roli ovšem v tomto případě hraje rovněž osobní hrdinství. Ačkoliv Havana tvrdí, že posílá zkušené veterány, pravda je taková, že jde o zdravotníky, kteří podobné riziko podstupují poprvé v životě.

"Je to ta největší výzva, jaké jsem kdy čelil, jde o velmi nebezpečné onemocnění. Má rodina se trochu bojí, ale ví, že si dám dobrý pozor, abych dodržel všechny předepsané postupy a předešel tak nákaze," řekl zpravodajské stanici CNN Osmany Rodriguez, jenž se v Havaně chystá na misi v Guineji nebo Libérii.

"Nejdůležitější je zachraňovat životy. A co že to budou dělat Kubánci v Africe? Zachraňovat životy!" dodává hrdě.

Největší centrum pro léčbu eboly v Libérii
Největší centrum pro léčbu eboly v Libérii | Video:

Deník The New York Times ve svém úvodníku napsal, že o čistě altruistických motivech kubánské vlády lze pochybovat.

"Jedno jí není možné upřít - na rozdíl od Spojených států a několika dalších bohatých zemí neposílá peníze, ale to, co je potřeba nejvíce - proškolený zdravotnický personál."

Kubánští zdravotníci navíc souhlasili s tím, že pokud se sami nakazí, nebudou repatriováni, aby neohrozili vlastní obyvatelstvo.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Policisté našli tělo jednoho z pohřešovaných mladíků, utopil se v Sázavě

Potápěči našli v neděli dopoledne v řece Sázavě na Kutnohorsku tělo jednoho z mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali. Byla nařízena soudní pitva. Druhého chlapce policie stále hledá, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Dnes v dopoledních hodinách potápěči z poříčního oddělení Labe nalezli tělo utonulého šestnáctiletého mladíka v řece za jezem u Soběšína. O jeho nálezu jsme již vyrozuměli rodiče. Po druhém chlapci potápěči stále pátrají," uvedla mluvčí.

Chlapci ve věku 15 a 16 let se ztratili poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. Jejich zmizení bylo ohlášeno v noci na čtvrtek, dosavadní pátrací akce byly neúspěšné. Do hledání se kromě potápěčů zapojili i psovod a vrtulník s termovizí. Prohledávali řeku od místa, kde byli chlapci viděni naposledy, až k Českému Šternberku. Po pohřešovaných mladících bylo zároveň vyhlášeno celostátní pátrání.

Kromě toho v sobotu policisté prohledávali řeku Sázavu také u kempu Cíl v Sázavě na Benešovsku. Hledali šestapadesátiletého muže, který se šel v pátek vykoupat a od té doby byl pohřešovaný. Tělo našel potápěč zhruba po dvou hodinách pod hladinou řeky poblíž kempu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Stovky lidí vyrazily za koupáním k Brněnské přehradě, na místě hrozí dopravní kolaps

U Brněnské přehrady kvůli velkému množství aut hrozí kolaps dopravy, lidé by měli využít k přepravě městské hromadné dopravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Podle něj strážníci museli řešit desítky dopravních přestupků.

Situace byla komplikovaná už v sobotu. "Kvůli silnému provozu doprava na některých místech úplně zkolabovala. Například v Hrázní ulici stála auta ve velmi dlouhé koloně a situaci komplikovala nevhodně odstavená vozidla po obou stranách silnice," uvedl Ghanem.

"Rádi bychom požádali návštěvníky celé rekreační oblasti, aby nejezdili autem a místo toho využili městskou hromadnou dopravu, která je doveze až k Přístavní ulici. V opačném případě je možné, že odpolede a v podvečer budou silnice u přehrady neúnosně přetížené," upozornil Ghanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy