Kuba propustila na svobodu údajně posledního politického vězně

ČTK ČTK
20. 10. 2015 23:26
Výtvarný umělec Danil Maldonado řečený El Sexto čekal na soud kvůli tomu, že na dva vepře napsal jména Fidel a Raúl. Kuba ho dnes ráno pustila na svobodu. Jde prý o posledního "vězně svědomí" na ostrově. Kuba propustila desítky vězňů na základě tajných jednání s USA, které od prosince podnikaly kroky k normalizaci vzájemných vztahů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Havana - Kuba dnes propustila na svobodu údajně posledního vězně svědomí, výtvarného umělce Danila Maldonada řečeného El Sexto. Informovala o tom agentura Reuters. Maldonado ve vazbě strávil deset měsíců poté, co byl zadržen kvůli údajnému "zneuctění vůdců revoluce".

Maldonado čekal na soud kvůli tomu, že na dva vepře napsal jména Fidel a Raúl. Šlo o narážku na bývalého kubánského prezidenta Fidela Castra a jeho bratra Raúla, jenž v čele země stojí nyní.

Mezinárodní organizace Amnesty International koncem září uvedla, že 32letý Maldonado je jediným vězněm svědomí na Kubě. Dodala ale, že zkoumá další případy.

Maldonado potvrdil, že vězeňští dozorci mu ráno řekli, aby si vyzvedl své osobní věci. Po podepsání několika dokumentů pak byl po půlhodině propuštěn.

Kuba propustila desítky vězňů na základě tajných jednání mezi Kubou a USA, které od prosince podnikaly kroky k normalizaci vzájemných vztahů. Washington pokládal 53 osob za politické vězně a jejich propuštění si kladl jako podmínku pro narovnání vztahů, včetně obnovení vzájemných diplomatických styků po půlstoletí nevraživosti.

 

Právě se děje

Další zprávy