Kuba podepsala úmluvy OSN o lidských právech

gaz
29. 2. 2008 12:12
Trvalo jí to 30 let
Nový kubánský prezident Raúl Castro
Nový kubánský prezident Raúl Castro | Foto: Reuters

Washington - Kuba podepsala dvě mezinárodní úmluvy OSN o lidských právech, ke kterým se odmítala připojit více než 30 let. K některým z článků smluv však ihned vyjádřila námitky.

Mezinárodní úmluva o občanských a politických právech (ICCPR) zakazuje například mučení a nehumánní jednání a zapovídá omezování svobody shromažďování a vyjadřování.

Mezinárodní úmluva o hospodářských, sociálních a kulturních právech (ICESCR) pak mimo jiné zabezpečuje právo vybrat si svobodně povolání, nezávislé odbory a nárok na sociální zabezpečení.

Obě smlouvy vešly v platnost roku 1976 a Kuba se k nim odmítala připojit údajně proto, že byly nástroji imperialismu v rukou Spojených států.

Kuba: Politika USA neuspěla

Situace se podle kubánské vlády změnila poté, co byla v polovině minulého roku Komise OSN pro lidská práva (UNCHR) nahrazena Výborem OSN pro lidská práva (UNHRC), ve kterém je zastoupena i Kuba.

"Nespravedlivé směrnice proti Kubě, vnucené brutálním tlakem a vydíráním Spojených států, byly jasně poraženy," citovala agentura Reuters kubánského ministra zahraničí Felipe Péreze Roqueho, který ve Washingtonu obě úmluvy podepsal.

Roque však ihned dodal, že Kuba předala Spojeným národům oznámení o "výhradách k některým článkům v těchto mezinárodních smlouvách". Tyto články v prosinci Fidel Castro označil za imperialistické.

Reálný dopad?

"Kubánská vláda vysílá jasný signál své vůle posílit spolupráci s mechanismy podporujícími a chránícími lidská práva," zhodnotila čtvrteční dění kubánská tisková agentura Prensa Libre.

Otázkou je, jaký vliv bude mít dnešní podpis na reálnou situaci v zemi, která nedodržuje ani články vlastní ústavy. Na Kubě se nyní podle odhadů nachází 200 politických vězňů.

Země nicméně slíbila od roku 2009 otevřít dveře mezinárodním humanitárním inspekcím.

 

Právě se děje

Další zprávy