Kuba odsoudila Čechy k 8 měsícům, ale vyhostí je

Naďa Straková
12. 11. 2009 6:47
Dva mladíci zatčeni před odletem ze země čelili obvinění z výtržnictví a ničení majetku
Foto: Reuters

Praha - Dvěma českým občanům zadrženým v březnu v Havaně soud v noci na dnešek vyměřil osm měsíců vězení a rozhodl o jejich vyhoštění z ostrova. Jeden z mužů také musí zaplatit pokutu.

Oba mají trest vlastně už za sebou, protože ve vazbě jsou od března.

Muži ve věku 25 a 32 let byli zatčeni na havanském letišti před odletem ze země kvůli výtržnictví a poškozování majetku. Na letiště dorazili v podroušeném stavu a tam pokračovali v popíjení alkoholu až do chvíle, kdy se začali hádat.

Americký deník El Nuevo Herald cituje zaměstnance letiště a českou turistku, kteří se ocitli v blízkosti obou mužů. Podle nich se zaměstnanci z okolních obchodů snažili rozhádané muže uklidnit.

"Jeden z mužů je podle všeho odborníkem na bojová umění a začal kolem sebe sázet rány a ničit majetek," řekl pracovník letiště deníku El Nuevo Herald.

Důvěryhodný zdroj Aktuálně.cz řekl, že výtržníci měli rozbíjet majetek baseballovou pálkou a obtěžovat zaměstnance letiště.

Po příjezdu policejní hlídky začali pronášet urážky a obscénní gesta na adresu kubánských vůdců Fidela a Raúla Castrových.

Foto: Aktuálně.cz

"Muži kladli odpor, ale nakonec je zbili do bezvědomí," cituje jiný americký deník Miami Herald českou turistku, která byla incidentu svědkem.

Homosexualita na Kubě

Případ v Česku prvně zveřejnila rozhlasová stanice Frekvence 1 s tím, že muži byli zatčeni kvůli své homosexuální orientaci. To ale nebylo potvrzeno.

Homosexuální styk mezi dvěma jedinci staršími 16 let je na Kubě legální od roku 1979. Současná kubánská vláda homosexuální páry však oficiálně neuznává a veřejnost je vůči nim také spíše netolerantní. Přesto v Havaně existuje několik gay barů.

Obžaloba z výtržnictví a způsobení škody byla proti mladíkům vznesena až po několika měsících, a to 23. června. Hrozilo jim až pětileté vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy