Kuba odsoudila Čechy k 8 měsícům, ale vyhostí je

Naďa Straková
12. 11. 2009 6:47
Dva mladíci zatčeni před odletem ze země čelili obvinění z výtržnictví a ničení majetku
Foto: Reuters

Praha - Dvěma českým občanům zadrženým v březnu v Havaně soud v noci na dnešek vyměřil osm měsíců vězení a rozhodl o jejich vyhoštění z ostrova. Jeden z mužů také musí zaplatit pokutu.

Oba mají trest vlastně už za sebou, protože ve vazbě jsou od března.

Muži ve věku 25 a 32 let byli zatčeni na havanském letišti před odletem ze země kvůli výtržnictví a poškozování majetku. Na letiště dorazili v podroušeném stavu a tam pokračovali v popíjení alkoholu až do chvíle, kdy se začali hádat.

Americký deník El Nuevo Herald cituje zaměstnance letiště a českou turistku, kteří se ocitli v blízkosti obou mužů. Podle nich se zaměstnanci z okolních obchodů snažili rozhádané muže uklidnit.

"Jeden z mužů je podle všeho odborníkem na bojová umění a začal kolem sebe sázet rány a ničit majetek," řekl pracovník letiště deníku El Nuevo Herald.

Důvěryhodný zdroj Aktuálně.cz řekl, že výtržníci měli rozbíjet majetek baseballovou pálkou a obtěžovat zaměstnance letiště.

Po příjezdu policejní hlídky začali pronášet urážky a obscénní gesta na adresu kubánských vůdců Fidela a Raúla Castrových.

Foto: Aktuálně.cz

"Muži kladli odpor, ale nakonec je zbili do bezvědomí," cituje jiný americký deník Miami Herald českou turistku, která byla incidentu svědkem.

Homosexualita na Kubě

Případ v Česku prvně zveřejnila rozhlasová stanice Frekvence 1 s tím, že muži byli zatčeni kvůli své homosexuální orientaci. To ale nebylo potvrzeno.

Homosexuální styk mezi dvěma jedinci staršími 16 let je na Kubě legální od roku 1979. Současná kubánská vláda homosexuální páry však oficiálně neuznává a veřejnost je vůči nim také spíše netolerantní. Přesto v Havaně existuje několik gay barů.

Obžaloba z výtržnictví a způsobení škody byla proti mladíkům vznesena až po několika měsících, a to 23. června. Hrozilo jim až pětileté vězení.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy